SME

Poľský novinár: Tusk povedal aj niečo, čo bude dôležité najmä pre Fica

Ukázalo sa, že migrácia u voličov nehrala zásadnú rolu, hovorí Wojciech Przybylski.

Šéfredaktor Visegrad Insight Wojciech Przybylski.Šéfredaktor Visegrad Insight Wojciech Przybylski. (Zdroj: Martin Sirotny/Visegrad Insight.)

Poľsko má od stredy novú vládu – konzervatívcov z Práva a spravodlivosti vystriedala široká koalícia na čele s bývalým šéfom Európskej rady Donaldom Tuskom. Ten sľubuje, že v krajine znovunastolí právny štát a prinavráti Poľsko do jadra Európy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V spolupráci s Pobaltím a Škandináviou sa jeho postavenie v Európe môže posilniť, rozdielne názory s Ficom a Orbánom môžu zase oslabiť formát visegrádskej spolupráce, myslí si šéfredaktor časopisu Visegrad Insight WOJCIECH PRZYBYLSKI.

Unavil populizmus a útoky na právny štát strany PiS poľských voličov alebo to bola náhoda, že PiS vyhrala?

SkryťVypnúť reklamu

Ešte stále to musíme zanalyzovať, vplyv na voľby však mali najmenej tri faktory. Prvým je otázka prosperity. Väčšina voličov na otázku, či majú lepší život ako pred ôsmimi rokmi, odpovedala negatívne. Jedine jadro voličov PiS malo pocit, že sa im žije lepšie. Je to veľmi subjektívny pocit a nemusí priamo súvisieť s peniazmi, ale ľudia cítili, že ich budúcnosť a prosperita klesá. Bolo to spojené aj s poklesom investícií a blokovaním eurofondov. Hralo to vo voľbách zásadnú úlohu, pretože v exit polle súčasne 62 percent ľudí povedalo, že chce väčšiu spoluprácu s Úniou. Pre pätinu voličov boli dôležité aj otázky právneho štátu a pre ďalšiu pätinu to boli ženské reprodukčné práva. Progresívna agenda a otázky práv sa teda stali zásadným mobilizačným faktorom pre voličov, najmä pre mladých, ktorých prišlo voliť o 40 percentuálnych bodov viac ako naposledy. Mali sme tiež najvyššiu volebnú účasť od roku 1989.

SkryťVypnúť reklamu

Mala opozícia aj trocha šťastia?

Určite. Donald Tusk mal odvahu a vytrvalosť investovať dva roky do kampane a šťastie v tom, ako vybudoval dynamiku. Mal šťastie aj v tom, že jeho oponenti z PiS robili chyby, alebo v tom, že jeho voliči mohli niektoré veci prečítať úplne inak. Napríklad otázku migrácie vytiahla krajná pravica aj vláda. Tusk stavil svoju dôveryhodnosť na to, aby časť naratívov vyvrátil, ale súčasne bol tvrdý. Nehral špinavú hru, ku ktorej sa v kampani pred pár rokmi znížil Maroš Šefčovič, no všetko mohlo vypáliť veľmi zle. Tusk našiel rovnováhu medzi tým, aby nedával platformu krajnej pravici a súčasne vyvrátil to, čo o migrácii a relokáciách tvrdila vláda. Napokon sa ukázalo, že táto téma medzi voličmi opozície ani vlády nehrala zásadnú úlohu.

SkryťVypnúť reklamu

Poľská opozícia uspela aj vďaka tomu, že sa spojili – z menších strán vznikli koalície a aj rivali sa dohodli. Niečo také sa na Slovensku nepodarilo. Nakoľko dôležité to bolo?

Uspeli, ale vôbec to nebolo také jednoduché a hladké. Boli tam prvky dobrej vôle, ale aj veľa škaredého handrkovania. Až do posledných mesiacov kampane Donald Tusk z Občianskej koalície tvrdo agitoval za to, aby celá opozícia vystupovala v rámci jednej platformy. Napokon sa tejto myšlienky vzdal, pretože narazil na odpor lídra novej strany Polska 2050 Szymona Holowniu, kedysi populárneho moderátora a liberálneho televangelistu. Holownia sa spojil s ľudovcami z PSL, ktorí bežne mávajú podporu okolo piatich až ôsmich percent a navyše získal podporu katolíckej inteligencie, ktorá predtým stála skôr za Tuskom. Naopak, lepšiu spoluprácu sme videli medzi Tuskovou stranou a Ľavicou, ktorej však Občianska koalícia napokon vzala veľa hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

Otázne však je, či taká široká koalícia dokáže prežiť a či ich vlastne spája aj niečo iné okrem odporu k PiS a otázok záchrany právneho štátu.

Donald Tusk tvrdí, že táto koalícia je existenčnou strategickou nutnosťou, prezentuje to skoro ako vojnový stav. Koalícia sa k tomu tiež hlási. Aj preto má Tusk dvoch vicepremiérov, jeden z PSL, ktorý je aj ministrom obrany a druhý z Ľavice, zodpovedajúci za digitálnu bezpečnosť. Pod dáždnikom bezpečnosti dokážu vládnuť. Za hranicami máme vojnu a aj voliči tomu rozumejú a táto téma ich dokáže zjednotiť. To, čo môže koalíciu rozhádať, budú prezidentské voľby v roku 2025. Prezident má u nás stále relatívne silné právomoci, najmä kvôli právu veta. Vieme, že Szymon Holownia chce kandidovať a zrejme aj Občianska platforma bude chcieť postaviť svojho kandidáta. Súčasný prezident Duda už kandidovať nemôže a je otázne, či PiS nájde dostatočne silného kandidáta.

SkryťVypnúť reklamu

Tusk je späť pri moci, no vrátil sa aj Robert Fico. Čo to bude znamenať pre náš región a najmä pre Viktora Orbána, ktorý síce prišiel o spojenca v Kaczynskom, no má staronového spojenca vo Ficovi?

Viktor Orbán v uplynulých dňoch povedal, že nechce Brusel zničiť, ale chce nad ním prevziať kontrolu. To zjavne motivovalo Tuska, aby vo svojom úvodnom prejave povedal, že Poľsko bude lojálnym a sebavedomým spojencom USA a lídrom Európskej únie. Obaja sú v tejto hre dostatočne dlho, aby vedeli, že týmto udávajú tému politickej debaty. Tusk dal najavo, že tieto témy budú pre Poľsko zásadné a že budeme mobilizujúcim hlasom na Západe pre plnú podporu Ukrajiny. Orbán v tomto aktívne presadzuje opačné smerovanie.

Tusk však povedal ešte niečo, čo bude dôležité najmä pre Fica. Povedal, že bude vystupovať za poľské záujmy a bude asertívny voči všetkým svojim susedom, aj voči Ukrajine, Nemecku, no aj Slovensku, ak sa ich hodnoty a záujmy budú rozchádzať. Slovensko by malo zaujímať aj to, že na druhú návštevu po Bruseli ide Tusk do Tallinnu. Poľsko sa dlho zapájalo do formátu spolupráce, ktorý prepája Visegrád s Pobaltím. So vstupom Fínska a Švédska do NATO sa môže Poľsko viac v otázke Ukrajiny zblížiť s týmito krajinami. Geografiu nezmeníme a hranica so Slovenskom je stále dôležitá, otázka však je, čo Poľsko dokáže ponúknuť. Ak sa situácia na Ukrajine stabilizuje, v budúcnosti to bude znamenať veľké príležitosti najmä pre krajiny, ktoré s ňou susedia. Rozdielne názory však skôr oslabia formát Visegrádu, ktorého bol Fico fanúšikom.

SkryťVypnúť reklamu

Tusk hovorí o tom, že chce byť lídrom Európy. Po odchode Merkelovej sme videli, že politický vplyv Nemecka sa trochu znížil. Chce a dokáže Tusk toto miesto zaplniť?

Poľsko sa musí pripraviť na novú rolu a miesto v Únii, ktorej členom môže byť aj Ukrajina. Bude to transformatívny moment.

Wojciech Przybylski

Tusk sa v Bruseli naučil vyrokovať kompromisy a priniesť výsledky. To vám pomôže, ak chcete viesť, no nemusí to pomôcť, ak chcete nejakú agendu diktovať. Za päť rokov si vybudoval vzťahy vo viacerých štátoch a niektorí lídri týchto štátov sú stále vo funkcii. V Berlíne teraz očakávajú, že spolu s Poľskom, Francúzskom a zrejme aj so Španielskom dokážu mobilizovať spoločné sily v podpore Ukrajiny. Otázne je, aké prostriedky dokáže poskytnúť Francúzsko. Francúzi tiež potrebujú Poľsko kvôli Nemecku, keďže ich vzťahy nie sú úplne ideálne. Poľsko je vnímané ako potenciálny sprostredkovateľ dialógu a spolupráce. To nie je málo. Keď to spojíme s podporou Pobaltia a severských krajín, či dokonca Česka, môže to pozíciu Poľska posilniť.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAKMH na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 997
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 846
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 198
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 068
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 217
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protest proti americkému prezidentovi Trumpovi v New Yorku.

Zhromaždenia sa konajú vo všetkých amerických štátoch.


TASR 10
Elon Musk.

Americký miliardár debatoval s lídrom talianskej Ligy Matteom Salvinim.


TASR 15
Ilustračné foto

Britský premiér obvinil konzervatívcov, že nedokázali zastaviť pašerácke gangy.


TASR
Elon Musk.

Trumpov poradca a majiteľ Tesly je za zónu voľného obchodu


SITA 19
SkryťZatvoriť reklamu