JERUZALEM. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok vyzval prezidentku Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) Mirjanu Spoljaričovú, aby táto organizácia viac naliehala na stretnutie s rukojemníkmi, ktorých palestínske militantné hnutie Hamas drží v Pásme Gazy. Došlo medzi nimi preto k ostrej výmene názorov.
"Máte všetky možnosti, je to vaše právo a očakáva sa od vás, že vyviniete verejný tlak na Hamas," povedal Netanjahu Spoljaričovej na stretnutí v Izraeli. Videozáznam z neho zverejnil jeho úrad.
"Nebude to fungovať," odpovedala mu Spoljaričová s tým, že verejný nátlak by hnutie Hamas len utvrdil v jeho postojoch.
"Tým si nie som istý," reagoval Netanjahu.
"Je to tak," odpovedala Spoljaričová.
"Tak čo keby ste to skúsili," ukončil výmenu názorov Netanjahu.

Netanjahu počas stretnutia zároveň Spoljaričovej podal balík liekov a následne ju vyzval, aby MVČK "splnil svoje poslanie a doručil ich rukojemníkom v Pásme Gazy".
Spoljaričová na sociálnu sieť X (predtým Twitter) napísala, že MVČK "musí dostať povolenie", aby mohlo dôjsť k stretnutiu s rukojemníkmi. V minulosti verejne vyzvala Hamas, aby takúto návštevu umožnil aj aby ich okamžite prepustil. Hamas to však odmietol.
Počas návštevy Izraela sa Spoljaričová stretne aj s príbuznými izraelských rukojemníkov.
Izraelský minister zahraničných vecí Eli Kohen zároveň vyhlásil, že "pokiaľ si Červený kríž neplní svoje poslanie, ktorým je poskytovanie životne dôležitej podpory a liekov uneseným, nemá právo existovať, a toto od Červeného kríža žiadame".
USA žiadajú znížiť intenzitu vojny
Spojené štáty vo štvrtok naliehali na Izrael, aby obmedzil intenzitu svojej vojny proti militantnému hnutiu Hamas. Podľa amerického prezidenta Joea Bidena by sa mal tiež viac zamerať na ochranu životov civilistov v Pásme Gazy.
Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan hovoril o konflikte v Gaze na stretnutiach s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a ďalšími predstaviteľmi v Tel Avive.

Washington dôrazne podporuje právo Izraela na sebaobranu, stúpajúci počet civilných obetí na palestínskom území však spôsobuje rastúce rozpory medzi oboma spojencami.
"Chcem, aby sa sústredili na to, ako zachrániť životy civilistov – nie aby prestali zakročovať proti Hamasu, ale aby boli opatrnejší," povedal Biden novinárom.
Biely dom predtým uviedol, že Washington nediktuje Izraelu podmienky, Sullivan však kládol "ťažké otázky" o smerovaní ofenzívy Izraela. Na predstaviteľov krajiny naliehal, aby "v blízkej budúcnosti" prešli k operáciám "nižšej intenzity", teda cieleným zásahom proti "zvyškom Hamasu".
Líder Hamasu má na rukách "americkú krv"
Sullivan v piatok navštívi predjordánske mesto Ramalláh, kde bude viesť rozhovory s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, uviedol nemenovaný predstaviteľ USA, ktorý Bidenovho poradcu sprevádza.
Zdroj tiež novinárom povedal, že dni lídra Hamasu v Pásme Gazy Jahju Sinwára sú spočítané. "Má na rukách americkú krv," uviedol. "Nezáleží na tom, ako dlho, spravodlivosti bude urobené zadosť," dodal.
Počas týždňového prímeria Hamas pustil na slobodu 105 rukojemníkov výmenou za to, že Izrael prepustil zo svojich väzníc 240 Palestínčanov. MVČK zorganizoval prepravu týchto rukojemníkov z Pásma Gazy do Egypta alebo do Izraela, no do vyjednávania sa priamo nezapojil.
Hamas zajal počas útoku na Izrael zo 7. októbra približne 240 rukojemníkov, ktorých uniesol do Pásma Gazy. Na izraelskom území zároveň vtedy palestínski militanti zabili okolo 1200 ľudí, a to prevažne civilistov. Tento útok vyvolal masívnu odvetnú reakciu Izraela a vojnu v Pásme Gazy, počas ktorej podľa palestínskych úradov zahynulo viac než 18 400 ľudí, najmä civilistov.