MOSKVA. Lietadlo Airbus A320 so 170 ľuďmi na palube muselo núdzovo pristáť do poľa v Novosibirskom regióne. Lietadlo západnej výroby patrilo ruskej spoločnosti Ural Airlines a pilot sa rozhodol pre pristátie do terénu, keď stroju počas priblíženia k letisku Omsk zlyhala hydraulika.
Havária, ktorej zábery v septembri tohto roka zaplnili médiá, nemala tragické následky, no okamžite vzbudila debatu o dosahu hospodárskych sankcií na ruské civilné letectvo. Ural Airlines vtedy museli ubezpečovať verejnosť, že do svojich lietadiel dávajú originálne súčiastky.
Počet leteckých incidentov v Rusku sa však oproti minulému roku strojnásobil. Vyplýva to z dát, ktoré zostavil magazín Newsweek na základe analýzy medializovaných nehôd.
Loading
...
Nejde pritom len o letecké havárie, ale aj o poruchy, ktoré nevyústia do havárie, no vynútia si napríklad zrušenie letu z bezpečnostných dôvodov. Deje sa to aj v dôsledku sankcií, pre ktoré sa do Ruska nedostanú potrebné náhradné súčiastky.
Ďalší balík sankcií proti ruskému režimu má byť témou aj nadchádzajúceho summitu lídrov Európskej únie.
Európa aj Spojené štáty pritom stoja pred osobitnou výzvou - medzi výrobcami súčiastok, ktoré sa používajú aj v ruských zbraniach, sú aj západné firmy. Na ich čele je Intel, americký výrobca čipov, upozornil magazín Politico.
V článku sa dočítate:
- ktorým firmám a ktorým krajinám sa stále darí obchádzať sankcie proti moskovskému režimu,
- ako sa doterajšie sankcie prejavili na kvalite ruského letectva,
- čo s tým chcú urobiť lídri EÚ.
Ruské aerolínie upadajú
Nehody ruských civilných lietadiel sa len počas končiaceho sa roka strojnásobili. Newsweek pozbieral údaje o zverejnených leteckých nehodách a píše, že od septembra do 8. decembra sa v Rusku stalo 60 incidentov komerčných lietadiel, od letov zrušených pre technické problémy cez vysadenie motorov až po núdzové pristátia.