SME

Spálil nábytok, roztopil spotrebiče. Izrael použil muníciu s bielym fosforom

Kontroverzná látka pochádzala z USA.

Vľavo: Jeden z dvoch zvyškov munície bieleho fosforovu nájdených v Deire v Libanone. Ich výrobné kódy začínajú „PB-92“, čo označuje výrobu v Pine Bluff, Arkansas, v roku 1992. Vpravo: Tretí zvyšok nájdený v Deire je vytlačený „THS-89“, čo označuje výrobu v roku 1989 spoločnosťou Thiokol Aerospace v závode v Louisiane.Vľavo: Jeden z dvoch zvyškov munície bieleho fosforovu nájdených v Deire v Libanone. Ich výrobné kódy začínajú „PB-92“, čo označuje výrobu v Pine Bluff, Arkansas, v roku 1992. Vpravo: Tretí zvyšok nájdený v Deire je vytlačený „THS-89“, čo označuje výrobu v roku 1989 spoločnosťou Thiokol Aerospace v závode v Louisiane. (Zdroj: William Christou — The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Z analýzy úlomkov munície nájdených v pohraničnej dedine Deira vyplýva, že Izrael pri októbrovom útoku v južnom Libanone použil muníciu s bielym fosforom.

Incident, pri ktorom sa zranilo najmenej deväť civilistov, by sa podľa skupiny na ochranu práv mal vyšetrovať ako vojnový zločin.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Novinár denníka Washington Post našiel zvyšky troch 155-milimetrových delostreleckých nábojov vypálených v Deire neďaleko hraníc s Izraelom. Podľa obyvateľov spálili najmenej štyri domy.

SkryťVypnúť reklamu

Strely s bielym fosforom, ktorý horí pri vysokých teplotách, vytvárajú dym. Ten zakrýva pohyb vojsk, pretože chaoticky padá na rozsiahle územie. Jeho obsah sa môže prilepiť na pokožku a spôsobiť smrteľné popáleniny a poškodenie dýchacích ciest.

Jeho použitie v blízkosti civilných oblastí by malo byť podľa medzinárodného humanitárneho práva zakázané.

Z deviatich zranených pri izraelskom útoku na Deiru boli najmenej traja hospitalizovaní, jeden z nich niekoľko dní.

Čierna noc

Výrobné kódy šarží na nábojniciach sa zhodujú s nomenklatúrou používanou americkou armádou na kategorizáciu munície domácej výroby, ktorá ukazuje, že boli vyrobené v muničných skladoch v Louisiane a Arkansase v rokoch 1989 a 1992. Svetlozelená farba a ďalšie označenia – ako napríklad „WP“ (white phosphorus, v preklade biely fosfor – pozn red.) vytlačené na jednom zo zvyškov – podľa expertov na zbrane zodpovedajú nábojom s bielym fosforom.

SkryťVypnúť reklamu

Dymové náboje M825, vystreľované zo 155-milimetrových húfnic, majú na bojisku legitímne využitie vrátane signalizácie priateľských jednotiek, označovania cieľov a vytvárania bieleho dymu, ktorý skrýva vojakov pred očami nepriateľských síl. Náboje nie sú určené na použitie ako zápalné zbrane.

Tieto zbrane sú súčasťou vojenskej asistencie USA v hodnote miliárd dolárov, ktorá prúdi do Izraela a ktorou Spojené štáty teraz podporujú izraelskú vojnu proti Hamasu v Pásme Gazy, ktorá sa začala po útoku militantov 7. októbra. Podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze bolo od začiatku izraelskej operácie zabitých najmenej 17 700 ľudí, mnohí z nich civilisti.

Po uverejnení analýzy denníka Washington Post hovorca Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v pondelok uviedol, že administratíva je „znepokojená“ používaním munície s bielym fosforom a že bude „klásť otázky, aby sa pokúsila zistiť viac“ informácií.

SkryťVypnúť reklamu

Napätie medzi izraelskými silami a milíciou Hizballáh podporovanou Iránom na hranici s Libanononom sa v týždňoch od 7. októbra zmenilo z pokojného stavu na takmer každodenné prestrelky.

Deira, kde žije asi dvetisíc obyvateľov, sa stala ohniskom bojov. Nachádza sa hneď za hranicou, v blízkosti izraelskej radarovej veže, a slúži ako základňa pre útoky Hizballáhu proti Izraelu. Podľa údajov, ktoré 5. decembra zverejnilo ministerstvo zdravotníctva, bolo na libanonskej strane hranice od eskalácie napätia zabitých najmenej 94 ľudí – podľa Hizballáhu 82 z nich boli militanti. Okrem toho bolo zabitých najmenej 11 Izraelčanov, väčšinou vojakov.

Na fotografiách a videozáznamoch overených Amnesty International a preskúmaných denníkom Washington Post je vidieť charakteristický tvar dymu z bieleho fosforu, ktorý padal nad Deirou 16. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa obyvateľov izraelské sily pokračovali v ostreľovaní mesta muníciou s bielym fosforom celé hodiny a uväznili ich v domoch, kým sa im okolo siedmej ráno nasledujúceho dňa nepodarilo utiecť. Obyvatelia teraz útok označujú ako „čiernu noc“.

Väčšina z nich utiekla z mesta, keď ostreľovanie ustalo, vrátila sa počas týždňovej prestávky v bojoch a opäť odišla, keď sa boje obnovili.

Nemohli dýchať

Uday Abu Sari, 29-ročný farmár, v rozhovore povedal, že počas ostreľovania bol päť hodín uväznený vo svojom dome a nemohol dýchať pre dym. Problémy s dýchaním u neho pretrvávali ešte niekoľko dní po útoku.

„Záchranári nám povedali, aby sme si na tvár priložili niečo mokré a to trochu pomohlo. Nedovidel som si [ani] na prst priamo pred očami,“ povedal. „Celá dedina obelela.“

SkryťVypnúť reklamu

Biely fosfor sa pri kontakte s kyslíkom vznieti a horí pri teplote až 1500 stupňov, čo môže spôsobiť vážne poranenia. Chemikálie, ktoré zostanú v tele, môžu poškodiť vnútorné orgány, niekedy až smrteľne, uvádza sa v správe organizácie Human Rights Watch.

Nie je jasné, prečo izraelská armáda strieľala vo večerných hodinách, keďže dym by mal v noci len malé praktické využitie a na libanonskej strane hranice neboli izraelské jednotky, ktoré by sa mohli maskovať dymovými clonami. Obyvatelia špekulovali, že fosfor mal za cieľ vytlačiť ich z dediny a uvoľniť cestu pre budúce izraelské vojenské aktivity v oblasti.

Izraelské obranné sily vo svojom vyhlásení napísali, že strely s bielym fosforom, ktoré vypúšťa Izrael, sa používajú na vytvorenie dymových clôn, nie na cielené útoky alebo spôsobovanie požiarov. Uviedlo, že používanie tejto zbrane „je v súlade s požiadavkami medzinárodného práva a presahuje ich“.

SkryťVypnúť reklamu

Izraelské sily disponujú bezpečnejšími alternatívami, ako sú delostrelecké strely M150, ktoré vytvárajú cloniaci dym bez použitia bieleho fosforu.

Náboje z USA

Americký pôvod nábojov overili organizácie Human Rights Watch a Amnesty International. Rovnaké výrobné kódy sú uvedené aj na nábojoch s bielym fosforom, ktoré sú zoradené vedľa izraelského delostrelectva pri meste Sderot neďaleko pásma Gazy na fotografii z 9. októbra.

Podľa odborníkov na humanitárne právo sú Spojené štáty povinné sledovať správanie svojich partnerov a spojencov, ktorí dostávajú ich pomoc, aby dodržiavali americké zákony. Použitie bieleho fosforu je podľa tohto medzinárodného práva obmedzené, pretože oheň a dym sa môžu šíriť do obývaných oblastí, uvádzajú skupiny na ochranu práv.

SkryťVypnúť reklamu

„Skutočnosť, že Izrael používa biely fosfor z USA v južnom Libanone, by mala predstaviteľov USA veľmi znepokojovať,“ napísala v e-maile Tirana Hassan, výkonná riaditeľka organizácie Human Rights Watch. „[Kongres] by mal brať správy o používaní bieleho fosforu Izraelom vážne a prehodnotiť vojenskú pomoc USA Izraelu.“

Spojené štáty neposudzujú dodržiavanie zákonov vojny zo strany Izraela v reálnom čase, uviedli predstavitelia administratívy amerického prezidenta Joea Bidena.

„Vždy, keď poskytujeme predmety, ako je biely fosfor, inej armáde, je to s plným očakávaním, že budú použité v súlade s legitímnymi účelmi a v súlade s právom ozbrojeného konfliktu,“ povedal Kirby.

Nie je jasné, kedy Spojené štáty muníciu Izraelu dodali. Od útoku Hamasu 7. októbra USA Izraelu muníciu s bielym fosforom neposkytli, povedal v pondelok novinárom hovorca Pentagónu generálmajor Pat Ryder.

SkryťVypnúť reklamu

„Pokiaľ ide o naše vzťahy s Izraelom, budeme im naďalej tlmočiť dôležitosť zmierňovania škôd spôsobených civilnému obyvateľstvu,“ povedal Ryder a dodal, že ministerstvo zatiaľ nemôže overiť, či zbrane pochádzajú z amerických zásob.

Viac ako 60-krát

Biely fosfor dopadol na niekoľko domov a zapálil ich, pričom spálil nábytok a spotrebiče roztopil na spálený kov. Zvyšky lepkavej čiernej chemikálie sa 40 dní po útoku povaľovali na zemi a horeli, keď do nich obyvatelia kopali.

V roku 2009 organizácia Human Rights Watch zdokumentovala, že Izrael počas 22-dňovej ofenzívy v Gaze použil muníciu s bielym fosforom vyrobenú v USA v rozpore s medzinárodným právom.

Najmenej jedna z nábojníc, ktoré Washington Post našiel v Deire, pochádzala podľa výrobných kódov šarží z rovnakej šarže bieleho fosforu, ktorú Izrael použil v roku 2009.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2013 sa izraelská armáda zaviazala, že prestane používať biely fosfor na bojisku, a uviedla, že prejde na dymové strely na báze plynu.

Podľa údajov zhromaždených skupinou ACLED, ktorá monitoruje vojnové zóny, Izrael za posledné dva mesiace použil túto muníciu v pohraničných oblastiach Libanonu viac ako 60-krát.

Libanonský premiér Nadžíb Mikátí uviedol 2. decembra, že Izrael použitím tejto munície „zabil civilistov a spôsobil nezvratné škody na viac ako piatich miliónoch štvorcových metrov lesov a poľnohospodárskej pôdy. Okrem toho poškodil [aj] tisíce olivovníkov“.

Na tejto správe sa podieľali aj Tyler Pager, Missy Ryan a Mohamad El Chamaa.

Autor: William Christou, Alex Horton, Meg Kelly

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  4. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  5. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  7. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  8. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 486
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 547
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 998
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 845
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 818
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 641
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 570
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Chicago Blackhawks: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Chicago Blackhawks.


Július Hudáček v bránke Kolín Haie.

Kolín získal naposledy nemecký titul v roku 2002.


TASR
Quinn Hutson v drese Boston University.

V univerzitnej NCAA bol najproduktívnejším hráčom tímu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu