VARŠAVA, BRATISLAVA. Desať dní po októbrových parlamentných voľbách v Poľsku, keď už bolo jasné, že novú vládu zloží opozícia, zaviedla štátna televízia TVP „linku na podporu plurality médií“. Diváci mohli do televízie zavolať a vyjadriť jej podporu.
„Je to najviac pravdovravná televízia. Pozerám aj ostatné a tie stále len klamú. Tí, čo nepozerajú TVP, sú stratení,“ vraví staršia žena vo vysielaní.
Práve „depolitizácia“ štátnej televízie a rozhlasu, ktoré experti na médiá otvorene označujú za propagandistické médiá strany Právo a spravodlivosť (PiS), je jednou z priorít novej vlády Donalda Tuska. Tá v pondelok získala dôveru parlamentu a v stredu by ju mal vymenovať prezident Andrzej Duda.
Po ôsmich rokoch vlády PiS sa hovorí aj o prepúšťaní novinárov zo štátnej televízie. Končiaca poľská vláda, ktorá doteraz televíziu aj rozhlas ovládala, to kritizuje.
Keď médiá slúžia vládcovi
Vláda Roberta Fica zaradila do programového vyhlásenia vlády aj opätovné rozdelenie RTVS na dve inštitúcie a skresala príspevok štátu na jej chod. Opozícia sa obáva, že vláda chce do vedenia televízie a rozhlasu dosadiť nových riaditeľov a vynútiť si tak poslušnosť verejnoprávnych médií.
V Poľsku dokázala vláda pred ôsmimi rokmi úplne ovládnuť verejnoprávnu televíziu v priebehu pár mesiacov. „Aj predchádzajúce vlády mali svojich ľudí vo verejnoprávnej televízii. Žiadna z nich však nezašla až tak ďaleko, ako táto,“ vraví pre SME Elzbieta Rutkowska, ktorá v denníku Gazeta Prawna píše o médiách.
PiS počas prvých dvoch mesiacov pri vláde na prelome rokov 2015 a 2016 schválila zákon, ktorý dovoľoval priamu nomináciu riaditeľov televízie a rozhlasu ministrom financií. Neskôr zriadili päťčlennú mediálnu radu, v ktorej traja zástupcovia boli poslancami za PiS a dvaja za opozíciu.