TEL AVIV. Izraelská armáda postupuje ďalej na juh Pásma Gazy, kde v snahe utiecť pred najtvrdšími bojmi utiekli státisíce Palestínčanov.
Pri Chán Júnise sa Izraelčania stretávajú s bojovníkmi radikálneho hnutia Hamas i ozbrojenej skupiny Palestínsky islamský džihád, informuje s odvolaním sa na zdroje v oboch organizáciách reportér agentúry AFP. Izraelská armáda vyzvala ľudí v centre Chán Júnisu, aby mesto opustili.
Organizácie pomáhajúce v Pásme Gazy varujú, že humanitárna situácia je podľa ich hodnotenia apokalyptická.
Izrael zvyšuje tlak
Izraelské letectvo nad ránom bombardovalo okolie Chán Júnisu a cestu vedúcu z tohto mesta k hraničnému priechodu Rafáh do Egypta. Podľa agentúry AFP to oznámilo vedenie Hamasu, ktoré má nad Pásmom Gazy kontrolu.
Útok Hamasu zo 7. októbra vyprovokoval boje, ktoré dopadajú hlavne na viac ako dva milióny obyvateľov Pásma Gazy.

V médiách a na sociálnych sieťach sa objavujú ďalšie fotografie Palestínčanov vyzlečených do spodnej bielizne, ktorí sa vzdávajú izraelskej armáde.
Denník The Times of Israel (ToI) v nedeľu zverejnil fotku mužov stojacich v rade v spodnej bielizni, ktorá bola podľa neho vyhotovená ráno blízko mesta Džabálija na severe Pásma Gazy.
Izraelská armáda uviedla, že vyzlečení ľudia boli bojovníci Hamasu a že bolo potrebné skontrolovať, či nie sú ozbrojení alebo či neukrývajú pásy s výbušninami. Hamas to však podľa agentúry AFP označil za lož.
Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari v nedeľu uviedol, že so zadržanými zaobchádzajú v súlade s medzinárodným právom a "keď sa po výsluchu ukáže, že nie sú zapojení do teroristických aktivít, tak sú prepustení".
Peklo na zemi
Šéf Úradu OSN pre palestínskych utečencov UNRWA Philippe Lazzarini v nedeľu vyhlásil, že dehumanizácia Palestínčanov umožnila medzinárodnému spoločenstvu znášať pokračujúce útoky izraelskej armády v Pásme Gazy.
UNRWA je na pokraji zrútenia a na ukončenie "pekla na zemi" v Pásme Gazy je potrebné okamžité prímerie, povedal Lazzarini citovaný agentúrou Reuters.
Obvinil Izrael, že pripravil pôdu pre masové vyhnanie obyvateľov Gazy cez hranice do Egypta. Väčšina ľudí však enklávu opustiť nemôže.
Civilisti pred bojmi utekali najskôr zo severu Pásma Gazy na juh, následne sa však boje rozšírili aj tam, pripomína AFP.
Náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi uviedol, že vojaci zintenzívnili operácie v tejto oblasti, aby vyvinuli väčší tlak. Počet zabitých bojovníkov Hamasu podľa Haleviho rastie.
Obete sú aj na izraelskej strane, izraelská armáda v nedeľu na sieti X zverejnila mená piatich vojakov, ktorí padli v Pásme Gazy.
Operácia potrvá ešte týždne
Izraelská vojenská operácia pri meste Chán Júnis bude trvať ešte tri až štyri týždne, uviedol izraelský kanál Channel 13 s odvolaním sa na diplomatické zdroje.
Channel 13 sa vo svojom spravodajstve odvoláva na víkendový telefonický rozhovor medzi izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a americkým prezidentom Joom Bidenom, pri ktorom vraj Netanjahu informoval o očakávanej dobe trvania terajšej vojenskej operácie.

Bidenova administratíva podľa izraelskej televízie očakáva, že potom boje v Gaze stratia na intenzite a rozsahu.
Citovaní diplomati tiež tvrdia, že Biden nestanovil Izraelu koniec roka ako termín, do kedy by vojna mala skončiť.
OSN sa obáva vysídlenia Palestínčanov
"Organizácia Spojených národov a niekoľko členských štátov vrátane USA rozhodne odmietli násilné vysídlenie obyvateľov Gazy z Pásma Gazy," povedal Lazzarini.
"Vývoj, ktorého sme svedkami, však poukazuje na pokusy presunúť Palestínčanov do Egypta bez ohľadu na to, či tam zostanú alebo budú presídlení inde," dodal.
Rozsiahla skaza na severe palestínskeho územia a následné vysídľovanie boli "prvou fázou takéhoto scenára", podotkol Lazzarini, pričom ďalšou fázou bolo podľa neho prinútenie civilistov z južného mesta Chán Júnis presunúť sa bližšie k hraniciam.
"Ak bude táto cesta pokračovať a povedie k tomu, čo mnohí už teraz nazývajú druhou nakbou, Gaza už nebude krajinou pre Palestínčanov," povedal Lazzarini, pričom použil arabský výraz pre exodus alebo nútené vysídlenie 760-tisíc Palestínčanov počas prvej arabsko-izraelskej vojny (1948-49).
Hovorca úradu izraelského ministerstva obrany zodpovedného za palestínske civilné záležitosti bezprostredne neodpovedal na žiadosť o vyjadrenie k Lazzariniho tvrdeniam, píše AFP.
Katar pokračuje v rokovaniach
Úsilie o vyjednanie nového prímeria v Pásme Gazy a o prepustenie ďalších rukojemníkov zadržiavaných palestínskym radikálnym hnutím Hamas pokračuje napriek izraelskému bombardovaniu.
"Naše úsilie ako úsilie štátu Katar spolu s našimi partnermi pokračuje. Nevzdávame sa," povedal katarský premiér šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání na fóre v Dauhe. Ako však podotkol, neustále bombardovanie Gazy zo strany Izraela im možnosti len obmedzuje.
Katar bol kľúčovým mediátorom v predchádzajúcich rokovaniach, ktoré vyústili do sedem dní trvajúceho prímeria a výmeny desiatok izraelských rukojemníkov za palestínskych väzňov i humanitárnu pomoc, pripomína AFP. Prímerie začiatkom tohto mesiaca vypršalo.

Vojnu medzi Izraelom a Hamasom vyvolala smrtiaca vlna útokov palestínskych militantov na Izrael zo 7. októbra. Zahynulo pri nich 1200 ľudí - väčšinou civilistov - a ďalších zhruba 240 militanti odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.
Odvetné akcie izraelskej armády si v Pásme Gazy vyžiadali niekoľko tisíc obetí, väčšinou žien a detí.
Podľa katarského premiéra budú vyjednávania s cieľom dostať rukojemníkov na slobodu a ukončiť vojnu pokračovať. "Nevidíme však vôľu z oboch strán (konfliktu)," podotkol.
Palestínsky premiér Muhammad Ištajja taktiež na fóre v katarskej Done vyhlásil, že Spojené štáty sú za civilné obete v Gaze v rovnakej miere zodpovedné ako samotný Izrael.
USA pred dvoma dňami vetom zablokovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, vyzývajúcu na okamžité prímerie v Gaze, pripomína AFP.