CARACAS. Venezuelská vláda v sobotu vyzvala Guyanu na stretnutie na "vysokej úrovni", na ktorom by spoločne prediskutovali napätie vo vzájomných vzťahoch súvisiace s nárokmi na región Esequiba s bohatými náleziskami ropy.
Informovala o tom agentúra AFP, ktorá doplnila, že vo vládnom vyhlásení sa konkrétne neuvádza, že by Guyana s rozhovormi súhlasila. Píše sa v ňom len, že dátum stretnutia bude oznámený v najbližších dňoch.
Zdvihnutý prst pre Madura
Podľa AFP s týmto návrhom prišiel venezuelský prezident Nicolás Maduro počas telefonických rozhovorov s regionálnymi lídrami vrátane brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu.
Brazílsky prezident v sobotu varoval venezuelského prezidenta Madura pred "jednostrannými opatreniami", ktoré by eskalovali pohraničný spor Venezuely so susednou Guyanou.
"Lula zdôraznil, že je dôležité vyhnúť sa jednostranným opatreniam, ktoré by mohli eskalovať situáciu" v spornom regióne Esequiba, bohatom na ropu, uviedla vo kancelária brazílskeho prezidenta, podľa ktorej Lula v rozhovore tlmočil "rastúce obavy" juhoamerických krajín z eskalácie územného sporu a vyzval riešiť ho rokovaniami.
Tento rýchlo eskalujúci územný spor mala v piatok v programe rokovania aj Bezpečnostná rada OSN.
Britský minister zahraničných vecí David Cameron podobne ako Lula da Silva varoval Venezuelu, aby v spore nepodnikla jednostranné kroky".
Rusko, Madurov blízky spojenec, v piatok vyzvalo na hľadanie "mierového riešenia" a 15-členné Karibské spoločenstvo (Caricom) žiadalo "deeskaláciu konfliktu a primeraný dialóg", ako aj na "vyhýbanie sa použitiu sily alebo hrozbe silou".
Spor o hranicu
Napätie v súvislosti s regiónom Esequiba sa vystupňovalo po tom, čo Madurova vláda minulú nedeľu vo Venezuele usporiadala konzultačné referendum, v ktorom drvivá väčšina voličov hlasovala za pričlenenie regiónu Esequiba k Venezuele.
Maduro v reakcii na výsledky referenda, ktoré spochybňujú viacerí pozorovatelia, navrhol vytvoriť novú administratívnu provinciu "Guyana Esequiba".
Guyana - anglicky hovoriaca bývalá kolónia Británie a Holandska - trvá na tom, že Esequiba je jej územím, pričom argumentuje, že hranica tohto regiónu bola určená arbitrážnym tribunálom v roku 1899. Venezuela však tvrdí, že rieka Essequibo na východe regiónu tvorí prirodzenú hranicu uznanú už v roku 1777.
Spor o hranicu medzi Venezuelou a Guyanou sa zintenzívnil odvtedy, čo spoločnosť ExxonMobil v roku 2015 objavila v Esequibe výdatné ložiská ropy. V spore o stanovenie hraníc predmetného regiónu pojednáva teraz Medzinárodný súdny dvor.