PRAHA. V Prahe sa uskutočnila posledná rozlúčka s bývalým ministrom zahraničných vecí , poslancom a senátorom kniežaťom Karlom Schwarzenbergom. Na zádušnú omšu pricestovala aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Medzi smútočnými hosťami boli okrem rodiny a ďalších šľachticov aj najvyšší českí ústavní činitelia, ministri, poslanci, senátori a ďalšie osobnosti spoločenského života.
Dorazil aj exprezident Miloš Zeman, s ktorým Schwarzenberg v roku 2013 prehral v prvej priamej prezidentskej voľbe v Českej republike. Bývalý prezident Václav Klaus avizoval, že sa na rozlúčke nezúčastní, lebo sa zotavuje z choroby.

Ľudia mohli priamy prenos z katedrály sledovať na veľkoplošnej obrazovke na Hradčanskom námestí.
Spájal zdanlivo nespojiteľné
S Karlom Schwarzenbergom odchádza veľká osobnosť moderných dejín, výnimočný politik, intelektuál aj obratný diplomat, povedal český prezident Petr Pavel.
Odkaz Schwarzenberga vidí v dôraze na ľudskosť, láskavosť a vôľu na pochopenie človeka a tiež v zodpovednosti k českej krajine. Pavel vyzdvihol aj jeho schopnosť spájať a viesť dialóg.
"Bol svorkou medzi tradíciou a otvorenosťou k novému bez predsudkov. Bol človekom, okolo ktorého sa schádzali ľudia všetkých generácií a mnohých názorov, a všetci uňho nachádzali pochopenie," zdôraznil Pavel.
Kňaz Tomáš Halík v kázni vyhlásil, že Schwarzenberg bol vychovávateľom súčasnej českej spoločnosti a verejného života.
"Spájal v sebe to, čo sa mnohým zdalo ako nespojiteľné - prirodzenú noblesu aristokrata s hlbokou demokratickosťou a skutočnou ľudovosťou. Bol človekom, ktorý sa nad nikoho nepovyšoval," opísal zosnulého Halík.
Pripomenul, že rodina Schwarzenberga bola počas nacizmu aj komunizmu vystavená šikanám a krivdám a musela opustiť rodnú krajinu. Keď sa knieža po nežnej revolúcii vrátil do vlasti, pribudla mu podľa Halíka úloha šľachtiteľa nastupujúcej garnitúry. Reprezentoval skúsenosť, rozvážnosť či noblesu. "Na Karlovi mohli všetci vidieť, čo znamená slovo džentlmen," dodal.
Hrala jeho obľúbená pieseň
Po skončení zádušnej omše vyniesla rakvu kniežaťa zahalenú v rodovej vlajke z katedrály hradná stráž, pričom zaznela Schwarzenbergova obľúbená pieseň "Narodil sa Kristus Pán". Následných 34 úderov zvonu pripomenulo 34 rokov slobodnej republiky.
Vozidlo s rakvou sa v sprievode policajných motoriek následne zastavilo pred Schwarzenberským palácom na Hradčanskom námestí a prešlo aj okolo Černínskeho paláca, sídla ministerstva zahraničných vecí, kde Schwarzenberg niekoľko rokov pôsobil ako šéf českej diplomacie.
Neskôr rakvu previezli na hrad Orlík v južných Čechách, kde bude uložená do rodinnej hrobky. S kniežaťom sa rozlúčia aj vo Viedni, zádušná omša v katedrále svätého Štefana je naplánovaná na 19. decembra.
Karel žije dál
Neformálnou časťou poslednej rozlúčky bola akcia s názvom "Karel žije dál", ktorá sa uskutočnila v sobotu popoludní v paláci Lucerna na Václavskom námestí v Prahe.
Zámerom organizátorov bolo, aby hudobné vystúpenia, filmové projekcie či výstava, ale aj osobné svedectvá boli oslavou života zosnulého politika, uviedol denník iDNES.cz.
Ako informoval spravodajský web Novinky.cz, na akciu prišli stovky ľudí - napr. bývalý vládny politik, diplomat, disident a signatár Charty 77 Alexandr Vondra, ktorý označil Schwarzenberga za učiteľa. "My sme boli vagabundi na Hrade a vymodlili sme si tohto úžasného človeka, aby nás učil," uviedol Vondra.
Niektorí návštevníci na sebe mali tričká odkazujúce na Schwarzenbergovu prezidentskú kampaň z roku 2013 - šlo o podobizeň kniežaťa s punkovým účesom. Hosťom sa podávalo víno zo schwarzenberských viníc v Kutnej Hore.
Netradičnú rozlúčku s politikom pripravili jeho priatelia a bývalý tím Schwarzenbergovej prezidentskej kampane. Vychádzali z kampaňových motívov od výtvarníka Davida Černého, ktorý sa inšpiroval sloganom Punk's Not Dead.
Ako informoval iDNES.cz, táto "punková pocta“ v Lucerne nadviazala na smútočný obrad v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade.
Rozlúčiť sa prišli tisíce ľudí
Verejnosť sa s bývalým českým politikom lúčila v maltézskom rádovom Kostole Panny Márie pod reťazou na pražskej Malej Strane, kde bola rakva s jeho spopolnenými ostatkami vystavená od stredy do piatku. Za ten čas na miesto prišlo viac než 11-tisíc ľudí.
Schwarzenberg si želal, aby ľudia nenosili kvetinové dary, ale radšej prispeli na obranu Ukrajiny alebo charitatívnu činnosť Maltézskeho rádu, ktorého bol členom.
Karel Schwarzenberg zomrel 12. novembra vo veku 85 rokov vo Viedni, kam ho previezli krátko predtým z Prahy. Posledné dva dni bol v kritickom stave v umelom spánku.
Loading
...