KYJEV. Ukrajina prechádza do defenzívy. Jej ozbrojené sily sa možno budú dlhší čas iba snažiť zastaviť ruský postup.
Západní diplomati a vojenskí stratégovia tvrdia, že vyčerpaná krajina potrebuje čas na obnovu a možno nebude schopná podniknúť ďalšiu významnú protiofenzívu do roku 2025. Na svojom webe to v piatok napísal americký denník The Wall Street Journal.
Denník pripomína, že nákladná niekoľkomesačná ukrajinská protiofenzíva, ktorej cieľom bolo vytlačiť ruské invázne jednotky, vyvrcholila malým posunom na frontovej línii. Pri ďalšej ekonomickej a vojenskej podpore zo strany Spojených štátov aj Európy sa objavili otázniky, na Ukrajine sa prehlbujú vnútropolitické spory a morálka národa klesá, píše denník.

Zelenskyj priznal ťažkosti v boji
Prezident Volodymyr Zelenskyj podľa neho minulý týždeň nariadil vybudovanie rozsiahlej siete bojových opevnení, ktoré majú vojakom pomôcť udržať línie. V stredu - na Deň ozbrojených síl - potvrdil ťažkosti v boji a vyzval na vytrvalosť.
"Existuje naozaj nejaká alternatíva? Nie," povedal. To je výrazný posun v nálade oproti minulosti, keď sa Kyjev - povzbudený predchádzajúcimi úspechmi pri odvrátení ruských postupov a prílevom západných zbraní - rozhodol vypudiť invázne jednotky z takmer 20 percent ukrajinského územia, ktoré okupujú, píše Wall Street Journal.
Ukrajinská vojenská operácia stroskotala na ruských obranných opevneniach, politická jednota USA ohľadom Ukrajiny sa rozpadá uprostred straníckych sporov a pozornosť sveta si pritiahla vojna medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas.
Putin medzitým preorientúva ekonomiku krajiny na vojnovú, konštatuje denník, podľa ktorého Rusko nejaví známky toho, že by sa vzdalo svojho pôvodného cieľa susednú krajinu ovládnuť.
Na bojisku si niektorí ukrajinskí vojaci nie sú istí, ako dlho im vydržia zásoby munície. Tí, ktorí bojujú na Donbase, hovoria, že delostrelecké granáty na prídel sťažujú odrážanie útokov ruských jednotiek, ktoré sa na nich rútia, píše denník. V nedávnych rozhovoroch Ukrajinci pozdĺž frontovej línie aj ďaleko od nej rezignovane pripúšťali, že môžu prísť ďalšie zlé správy.

Aké sú možné scenáre
Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba uviedol, že akákoľvek prestávka v bojoch by teraz Rusku iba poskytla príležitosť preskupiť sily a pripraviť sa na novú akciu. "Pripravujeme naše brigády na nové protiútoky a obranné operácie," uviedol šéf diplomacie.
Niektoré z nich boli nedávno viditeľné blízko mesta Lyman neďaleko frontovej línie, píše Wall Street Journal, podľa ktorého tam Ukrajinci kopú zákopy, ktoré svedčia o novom prístupe ukrajinskej armády. Od začiatku vojny Ukrajinci kopali relatívne plytké zákopy a snažili sa o mobilné obranné operácie, pričom podnikali bleskové výpady na ruské jednotky, opisuje denník.
Vzhľad nových zákopov podľa neho pripomína tie, ktoré ruské sily budovali od vlaňajšej zimy na juhu Ukrajiny a ktoré pomohli zmariť letnú ukrajinskú protiofenzívu. Pripomínajú patovú situáciu, ktorá na Donbase panovala osem rokov po tom, ako jeho časť obsadili v roku 2014 Moskvou podporovaní separatisti, píše denník, ktorý ďalej upozorňuje, že obranné operácie však nemusia zahŕňať iba opevnenia.
Ak sa Ukrajina a jej spojenci dokážu vysporiadať so súčasnými problémami a budú pokračovať v dodávkach zásob vojakom, je podľa západných stratégov najlepším možným scenárom, že sa budúci rok stane pre ukrajinskú armádu rokom obnovy, domnieva sa Wall Street Journal. Nádej by potom podľa neho spočívala v tom, že obmedzený počet ukrajinských vojakov dokáže udržať ruské sily na uzde, čo by poskytlo krajinám NATO čas na výcvik čerstvých ukrajinských bojovníkov, rozšírenie výroby zbraní a doplnenie ukrajinského arzenálu.
Inou nádejou vyjadrenou na nedávnom zasadnutí NATO bolo, že ruské pokusy o prelomenie ukrajinskej obrany zlyhajú, čo oslabí ruské zdroje a potenciálne to ponúkne Ukrajine lepšie vyhliadky na prevzatie novej iniciatívy na bojisku na jar 2025, ak prežije rok 2024, uzatvára denník.