WASHINGTON, BRATISLAVA. Čo si Nikki Haley zaumieni, to aj dosiahne. Ešte na vysokej škole, kde stretla svojho budúceho manžela, sa jej napríklad podarilo presvedčiť ho, aby si zmenil meno.
„Proste nevyzeráš ako Bill,“ povedala mu a začala ho oslovovať jeho stredným menom - Michael.
„Každý, kto ho poznal predo mnou, ho pozná ako Billa. Každý, kto ho spoznal po mne, ho pozná ako Michaela,“ napísala vo svojej autobiografii Can't is not an option (Nedá sa, nie je možnosť).
„Nikki bola veľmi, veľmi tvrdohlavá,“ povedala roky neskôr pre magazín Politico Carie Mager, jej bývalá spolubývajúca na univerzite. „Ak sa rozhodla, že niečo musí byť podľa nej, nikto jej nezmenil názor,“ doplnila.
Rovnaký prístup jej pomohol aj v politickej kariére. „Všetci mi hovorili, prečo by som nemala kandidovať - že som príliš mladá, že mám malé deti,“ povedala v roku 2012 v rozhovore pre denník New York Times o svojej kandidatúre na guvernérku Južnej Karolíny. Rozhodla sa však pre opak a vo svojich štyridsiatich rokoch sa stala prvou ženou, navyše prvou indického pôvodu, na čele štátu USA.
Haleyová má v súčasnosti pred sebou svoj zatiaľ najambicióznejší cieľ - stať sa prezidentkou Spojených štátov za Republikánsku stranu. Akú šancu má však proti exprezidentovi a favoritovi prieskumov Donaldovi Trumpovi, pre ktorého v minulosti pracovala?
V článku sa dočítate aj:
- aké politické skúsenosti má,
- prečo začali stúpať jej preferencie,
- ako sa zmenil jej postoj k Trumpovi,
- či ho dokáže poraziť.
Mainstream s nádychom trumpizmu
Päťdesiatjedenročná kandidátka pôsobila ako guvernérka štátu Južná Karolína v rokoch 2011 až 2017, následne zastávala pozíciu veľvyslankyne Spojených štátov pri Organizácii Spojených národov (OSN). V tejto funkcii na vlastnú žiadosť skončila v roku 2018.
V debatách republikánskych kandidátov podáva Haleyová dobrý výkon, získala si preto aj pozornosť širšej verejnosti.
Zaujala napríklad znalosťami zahraničnej politiky, ktoré podčiarkuje svojou skúsenosťou veľvyslankyne USA pri OSN.
„Zastáva tradičnú pozíciu republikánskej strany, ako je nedôvera k Rusku, a tým podporovala pomoc Ukrajine. Zároveň však urobila tému z imigrácie do USA a zastáva názor, že treba posilniť obranu južnej hranice s Mexikom,“ približuje pre SME amerikanista Jan Beneš z Ostravskej univerzity.
Haleyová o sebe roky hovorí, že je zástankyňou „pro-life“ hnutia, ktoré odmieta interrupcie. „Dôvodom však nie je, že mi to hovorí Republikánska strana. Je to preto, lebo môj manžel bol adoptovaný, a s tým požehnaním žijem každý deň,“ cituje ju tlačová agentúra AP.
V diskusii o umelom prerušení tehotenstva však najnovšie zvolila pomerne zmierlivý tón. Oproti väčšine republikánskych kolegov, ktorí by prístup k interrupciám sťažovali, chce na túto tému nájsť v Kongrese s demokratmi „konsenzus“.
„Celkovo Haleyová pôsobí pripravene, profesionálne a dostatočne konzervatívne - ako mainstreamová republikánska kandidátka s nádychom trumpizmu,“ hovorí amerikanista. „Nezabúda tiež zdôrazniť, že nie je len politička, ale aj matka detí a manželka vojnového veterána. To, že nemá okrem OSN a Južnej Karolíny inú politickú skúsenosť, je tak zatláčané do úzadia,“ dodáva tiež Beneš.

Podpora donorov ako hrozba
V ostatných dňoch jej pomohlo, že ju podporili donori z jej rodného štátu či finančníci z Wall Street. Patrí medzi nich napríklad vplyvná konzervatívna organizácia Americans for Prosperity (Američania pre prosperitu), ktorá spadá pod miliardára Charlesa Kocha.
Podporu získala aj od opačnej strany. Reid Hoffman, spoluzakladateľ spoločnosti LinkedIn a známy podporovateľ Demokratickej strany, na jej kampaň prispel 250-tisíc dolármi (zhruba 232-tisíc eur).
Napriek tomu, že Hoffman je pripravený v budúcoročných voľbách „s entuziazmom“ voliť súčasného prezidenta Joea Bidena, jeho prioritou je „poraziť Trumpa a nominácia (kandidáta Republikánskej strany) je prvou z dvoch šancí, ako tak urobiť,“ cituje ho televízia CNN.
Stimuly od finančníkov vnímajú ako hrozbu Haleyovej protikandidáti Ron DeSantis a Vivek Ramaswamy, ktorí na ňu za to počas uplynulej debaty zaútočili.
„Páči sa mi tá pozornosť, chlapci, ďakujem. Čo sa týka darcov, ktorí ma podporujú, závidia mi ich. Chceli by, aby podporovali ich,“ reagovala na svojich rivalov.
Opatrná kritika Trumpa
Nikki Haley zaujala najmä republikánov, ktorí nesúhlasia s Trumpovou politikou. „Musíme zastaviť chaos. Demokratický chaos sa však nedá poraziť republikánskym chaosom. To nám dáva Donald Trump. Môj prístup je iný. Žiadna dráma, žiadne pomsty, žiadne fňukanie,“ povedala počas republikánskej debaty.
S Trumpom, ktorý ju do funkcie veľvyslankyne pri OSN ako vtedajší prezident vymenoval, sa rozišla v dobrom. Neskôr povedala, že by proti nemu nekandidovala.