SME

Politika nulového koronavírusu ich hlboko poznačila. Číňania sa obávajú ďalších obmedzení

Čínska spoločnosť je na hrane.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Adobe Stock)

Text vyšiel pôvodne v agentúre Bloomberg.

Rok po tom, ako prezident Si Ťin-pching upustil od svojej stratégie nulového koronavírusu, sa postupne odhaľujú skryté jazvy režimu, ktoré na ňom zanechala rozsiahla protiepidemická architektúra Číny.

Správy o tom, že niektoré provincie nevymazali digitálne zdravotné kódy, ktoré počas pandémie zachytávali množstvo údajov, vyvolali v posledných týždňoch poplach. „Kto sa ešte chce vrátiť do temného obdobia?“ Napísal jeden používateľ na sociálnej sieti Weibo po tom, ako sa dozvedel, že táto technológia je stále prítomná vo vládnej aplikácii v južnej provincii Guangdong.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čínska internetová platforma krátko nato zablokovala hashtag na túto tému s odvolaním sa na bližšie nešpecifikované predpisy. Hoci digitálny zdravotný kód už nie je potrebný na každodenné cestovanie, jeho pretrvávajúca prítomnosť podnietila obavy, že by vláda mohla náhle oživiť svoju rozsiahlu monitorovaciu infraštruktúru.

Zábery upratovačiek v ochranných oblekoch, ktoré dezinfikujú školu v provincii Chu-pej, tiež vyvolali minulý týždeň medzi používateľmi na internete pobúrenie. Štát síce zachvátila chrípková epidémia, ale scény vyvolali spomienky na „veľkých bielych“ pracovníkov pandémie, ktorí dezinfikovali ľudské príbytky. „Keď vidím takéto veci, moje srdce je veľmi znepokojené,“ uviedol používateľ na Weibo.

Sporadické incidenty poukazujú na skrytú úzkosť občanov, že koronavírusové kontroly v Číne by mohli byť obnovené rovnako náhle, ako boli zrušené. Stratégia komunistickej strany spočívajúca v lockdownoch a v masových testoch bola zrušená takmer zo dňa na deň v decembri minulého roka po prudkom náraste prípadov a zriedkavých celonárodných protestoch, na ktorých miestami požadovali aj odvolanie prezidenta Si Ťin-pchinga.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že aj čínske úrady sú v stave vysokej pohotovosti. Polícia hliadkovala na mieste pekinských demonštrácií pri ich prvom výročí, zatiaľ čo Si navštívil Šanghaj pri príležitosti tohtotýždňového míľnika a zaistil vysokú bezpečnosť vo finančnom centre.

„Čína sa v nasledujúcich rokoch bude musieť popasovať s následkami nulového koronavírusu,“ povedala Lynette Ong, profesorka politológie na Torontskej univerzite, a vysvetlila, že národ trpí určitým druhom posttraumatického stresu.

„Spoločnosť je na hrane,“ dodala Ongová. „Dôsledkom toho je, že vzťah štátu a spoločnosti bude veľmi napätý.“

Testovanie na mieste

Testovanie, ktoré je jedným z charakteristických znakov čínskej stratégie eliminácie vírusu, nebolo v druhej najväčšej ekonomike sveta nikdy úplne zrušené, čo zvyšuje obavy občanov, že by sa obmedzenie z obdobia pandémie mohlo obnoviť.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa teraz už vymazaného príspevku na Weibo, Che Siao-pcheng (He Xiaopeng), spoluzakladateľ spoločnosti XPeng, uviedol, že sa tento mesiac hneď po príchode do Šanghaja musel podrobiť testu na nukleovú kyselinu. „Práve tieto čudné pravidlá spôsobili, že dobré opatrenia nemohli preukázať účinky,“ uviedol v príspevku. Spoločnosť XPeng neodpovedala na žiadosť o komentár.

Od jeho príspevku sa tiež odzrkadľovali ďalšie roztrúsené informácie na sociálnych sieťach o tom, že cestujúci sú na čínskych letiskách podrobovaní náhodným koronavírusovým testom, čo potvrdzuje aj agentúra Bloomberg.

Okrem iného aj podujatia s vysokými funkcionármi komunistickej strany si stále vyžadujú testovanie na koronavírus, pričom počet požadovaných testov sa zvyčajne zvyšuje v závislosti od postavenia lídra.

SkryťVypnúť reklamu

Tchien Li (Tian Li), profesor financií na Obchodnej univerzite v Harbine, oznámil na youtube, že organizátori nedávneho fóra, ktoré sa konalo v južnom meste Kuang-čou (Guangzhou), odporučili účastníkom, aby sa podrobili nepovinnému testu. Odvolávali sa na prítomnosť zahraničných účastníkov a rastúci počet prípadov chrípky.

Čína v posledných týždňoch zaznamenala kombináciu patogénov, ktoré spôsobili prudký nárast akútnych respiračných infekcií v celej krajine, pričom podľa vlády sú zdrojom všetkých ochorení známe baktérie.

„Ľudia sa obávajú možnosti [opätovného] uzavretia [spoločnosti] a ekonomických a sociálnych kríz, ktoré by mohli zmeniť ich život podobne ako v prípade koronavírusu,“ povedal Bin Xu, docent sociológie na Emory University v Atlante. „Prevládajúce spomienky na koronavírus sú takmer výlučne negatívne.“

SkryťVypnúť reklamu

Úplná eliminácia

Jazyk čínskej stratégie boja proti vírusom je zakotvený aj v národnej reči. Fráza totálna eliminácia alebo čching ling (anglický prepis qing ling), ktorá sa dostala do popredia počas snahy komunistickej strany o odstránenie koronavírusu, je stále bežná vo vládnej reči. Ide o neúmyselnú pripomienku epidemickej éry.

Úrady tento rok používali čching ling v propagandistických kampaniach, v ktorých vyzývali obytné štvrte, aby triedili odpad, povzbudzovali technologické spoločnosti, aby investovali do výskumu, a prikazovali zamestnávateľom, aby vrátili mzdy migrujúcim pracovníkom pred nadchádzajúcim lunárnym novým rokom.

Prístup verejnosti do univerzitných areálov sa tiež neobnovil na úroveň spred pandémie, keď študenti a návštevníci mohli ľahko prichádzať a odchádzať. Mnohé školy počas pandémie uzavreli svoje priestory pre verejnosť, aby minimalizovali kontakt s vonkajším prostredím, a tieto kontroly zachovali.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak sa univerzita dlhodobo spolieha na izoláciu, určite môže znížiť riziká a byť bezpečnejšou,“ uviedlo oddelenie propagandy provincie Če-ťiang v stredajšom komentári, v ktorom vyzvalo univerzity, aby sa viac otvorili. „Netreba však podceňovať vplyv, ktorý môže priniesť skutočné sprístupnenie univerzity pre celú spoločnosť,“ dodal rezort.

Hanzhang Liu, docentka politických štúdií na Pitzer College v Kalifornii, ktorá sa špecializuje na autoritárske systémy, si myslí, že je tento jav symbolom širšieho boja čínskeho systému o úplné znovuotvorenie po pandémii. „Ak bude prioritou miestnych vlád a univerzít aj naďalej udržiavanie stability, jednoducho sa nemôžu úplne otvoriť,“ dodala.

Existujú tiež náznaky, že čínski občania na éru nulového koronavírusu ešte nezabudli. Tento mesiac si napríklad používatelia na Weibo pripomenuli Li Wen-lianga, lekára a wisthleblowera, ktorý ako jeden z prvých upozornil na vypuknutie pandémie koronavírusu - nahrnuli sa k jeho poslednému príspevku a zverejnili komentáre odkazujúce na súčasnú situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

„Uplynul rok od opätovného otvorenia. Život je pre všetkých čoraz ťažší,“ napísal jeden z používateľov. „V budúcnosti môže byť zločinom si na epidémiu vôbec spomenúť.“

Počas tohtoročného Halloweenu mali na sebe v Šanghaji, kde došlo k vyčerpávajúcemu niekoľkomesačnému lockdownu, desiatky ľudí kostýmy súvisiace s vírusom - vyjadrili tak svoje pohŕdanie vládnou kontrolou pandémie.

Niektorí obyvatelia sa obliekli ako koronavírusová testovacia stanica, zatiaľ čo iní si obliekli biele ochranné obleky napodobňujúce pracovníkov karantény. Jedna z účastníčok večierka sa zahalila do kostýmu pozostávajúceho z čistých papierov (symbol používaný pri koronavírusových protestoch v Číne z dôvodu vládneho zásahu proti politickým sloganom - pozn. red.).

„Toto je zatiaľ najlepší kostým,“ napísal používateľ Weibo o čistých papieroch. „Keď nie sú povolené politické prejavy, všetko je politický prejav.“

SkryťVypnúť reklamu

Na tejto správe sa podieľal aj Colum Murphy.

Čína

Raši na China EXPO otvoril slovenský národný stánok.

Upozornil na vysoký deficit vzájomného obchodu.


TASR
Ilustračné foto

Registrácie nových vozidiel Tesla sa znížili medziročne takmer o 50 percent.


TASR 2
Ilustračná snímka.

Do záchranných akcií sa zapojila aj čínska armáda.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 960
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 583
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 763
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 590
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 282
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 025
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 615
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 096
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

 Donald Trump

Cieľom dekrétov je uľahčiť aj výstavbu nových jadrových elektrární.


TASR 3
Freddie Mercury na zábere z roku 1986.

Žena si pred verejnosťou želá zostať utajená.


ČTK 1
Ilustračné foto

Incident sa odohral medzi srbskou obcou Šid a chorvátskymi hranicami.


TASR
Na zemi pri páde lietadla nedošlo k žiadnym úmrtiam.

Do nemocnice previezli osem miestnych obyvateľov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu