Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Nikaragua v posledných rokoch smeruje k diktatúre a jej vláda útočí na opozičných politikov, katolícku cirkev, novinárov a univerzity.
Najnovšie ide už aj po kráľovnách krásy.
Práve keď sa zdalo, že úrady potlačili všetky formy nesúhlasu, zvíťazila 18. novembra v súťaži Miss Universe 23-ročná Nikaraguajčanka Sheynnis Palacios. Ľudia sa v uliciach radovali, vláda spočiatku víťazstvo chválila, ale potom sa objavili fotografie Palacios na masových protivládnych protestoch v roku 2018, ktoré nakoniec potlačili bezpečnostné sily.
Od súťaže sa vysoká, jemná brunetka stala symbolom národnej hrdosti a túžby Nikaragujčanov po zmene. Teraz vláda prezidenta Daniela Ortegu vracia úder.
V piatok večer nikaragujská polícia obvinila rodinu, ktorá v krajine prevádzkuje franšízu Miss Universe, zo „sprisahania proti národu“. V obvinení sa uvádza, že Karen Celebertti, bývalá kráľovná krásy, ktorá vedie súťaž Miss Nikaragua od roku 2001, využívala „priestory údajne určené na propagáciu nevinných súťaží krásy“ v rámci zahraničím podporovaného sprisahania na podporu opozície. V žalobe boli uvedení aj jej manžel a syn.
Podľa analytikov je útok na súťaž Miss Universe najnovším prejavom paranoje vlády, ktorá uväznila alebo deportovala takmer všetkých opozičných lídrov, zbavila spravodajské organizácie licencií a uväznila katolíckych biskupov a kňazov.
„Je to zvláštna zmes strachu z ich strany v kombinácii s pocitom beztrestnosti,“ povedal Ricardo Zúniga, hlavný poradca amerického Mierového inštitútu a bývalý najvyšší predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí pre záležitosti Latinskej Ameriky.
Rosario Murillo, Ortegova manželka a hovorkyňa vlády, neodpovedala na e-mail so žiadosťou o komentár.
V článku sa dočítate:
- Ako sa Ortega dostal k moci.
- Koho nikaragujská polícia zadržala.
- Ako reagovali USA, EÚ a Kanada.
Vzácny moment radosti
Ortega, ktorý má teraz 78 rokov, pomáhal viesť ľavicovú revolúciu, ktorá v roku 1979 zvrhla pravicového diktátora Anastasia Somozu. O viac ako štyri desaťročia neskôr zostáva Nikaragua jednou z najchudobnejších krajín na západnej pologuli. Od potlačenia protestov v roku 2018 prudko vzrástol počet Nikaragujčanov, ktorí utekajú a žiadajú o azyl v USA. Podľa nedávnej štúdie AmericasBarometer chce emigrovať polovica obyvateľov.
Palacios bola prvou Stredoameričankou, ktorá vyhrala Miss Universe, jej triumf priniesol utláčanému národu vzácny moment radosti. Vláda sa však zdala znepokojená, keď ľudia vyšli do ulíc oslavovať a mávali nikaragujskou modro-bielou vlajkou. V krajine, kde sa vlajka stala symbolom protestu, je to trestný čin. Murillo, ktorá je zároveň viceprezidentkou, demonštrantom vyčítala, že sa snažia „premeniť krásny a oprávnený moment hrdosti a osláv na deštruktívny prevrat“.
Bezpečnostné sily sa dali do pohybu. Keď Celebertti 23. novembra po prehliadke odletela domov, podľa správ médií jej zakázali vstup do Nikaraguy. Údajne sa nachádza v Mexiku. Minulý utorok polícia podľa správ médií zadržala jej manžela a syna v ich dome v Manague, hlavnom meste Nikaraguy. Vláda neposkytla informácie o mieste ich pobytu.
V policajnom dokumente sa uvádza, že Celebertti, jej manžel a syn sa zúčastnili na protivládnych protestoch v roku 2018. Po potlačení povstania - pri zásahu, ktorý si vyžiadal viac ako 300 obetí - rodina podľa obvinenia udržiavala kontakty s „podporovateľmi zrady“. Tí údajne súťažou Miss Nikaragua mali podkopávať vládu s podporou „zahraničných agentov“, uviedla polícia.
Celeberttiovej právnici a príbuzní sa k prípadu odmietli vyjadriť. Palacios, ktorá v auguste vyhrala súťaž Miss Nikaragua, obvinenie nespomína.
Polícia vo vyhlásení varovala, že Celebertti, jej manžel a syn si „budú musieť odpykať tresty stanovené nikaragujskými zákonmi“. Čelia obvineniam vrátane organizovaného zločinu a financovania šírenia zbraní hromadného ničenia. Nebolo jasné, či tou zbraňou bola Miss Universe.
Palacios sa nenachádza v Nikarague; nedávno sa presťahovala do New Yorku kvôli povinnostiam Miss Universe. Jej starý účet na facebooku, na ktorom zverejnila svoje fotografie z protestov v roku 2018, bol zrušený. K politike krajiny sa verejne nevyjadrila.
Vyžaruje z nej však príťažlivosť, ktorej by Ortega mohol len ťažko čeliť.
Palacios, ktorá ohúrila publikum Miss Universe svojou eleganciou, keď sa po pódiu prechádzala v strieborných šatách a v svetlomodrom plášti, pochádza zo skromných pomerov. Na vysokú školu sa dostala vďaka štipendiám a predávaniu buñuelos - sladkej vyprážanej pochúťky.
Zdôrazňovala svoju katolícku vieru v čase, keď je cirkev v Nikarague v ohrození. Vláda prakticky prerušila vzťahy s Vatikánom a prevzala kontrolu nad jezuitmi riadenou Stredoamerickou univerzitou, na ktorej študovala aj Palacios.
„Je hlboko nikaragujská, a to spôsobom, ktorý osloví takmer každého,“ povedal Zúniga. „V generálnom štábe nie je nikto, kto by povedal: ‚Chcel by som, aby sme jej dali po hlave a odvliekli ju do väzenia‘.“
Boj o napredovanie
Spojené štáty, Európska únia a Kanada uvalili sankcie na vysokých predstaviteľov Ortegovej vlády vrátane Murillo za protidemokratické správanie a korupciu. Zdá sa však, že sankcie nič nezmenili. V januári 2022 Ortega začal už štvrtý prezidentský mandát po tom, voľbách, ktoré Bidenova administratíva označila ako „pantomimické“.
Nikaragujská vláda v posledných rokoch presadzovala čoraz väčšiu kontrolu nad spoločenským a politickým životom a zrušila viac ako tritisíc mimovládnych organizácií vrátane misionárov Matky Terezy a miestnej pobočky Rotary Club. Niektoré z nich úrady obvinili z toho, že sú zahraničnými agentmi.
Dokážu však kontrolovať kráľovnú krásy? Minulý mesiac polícia podľa správ médií zabránila niektorým umelcom v severnom meste Estelí, aby namaľovali nástennú maľbu Miss Universe. Obraz bol premaľovaný. Vo videu, ktoré koluje na sociálnych sieťach, však nikaragujský raper známy ako Witto El Menor spieva poctu kráľovnej krásy.
„V tvojej siluete vidím svoju vlajku,“ rapuje a drží modro-bielu nikaragujskú vlajku. „Odrážaš neustály boj našej krajiny o napredovanie.“
Na tejto správe sa podieľal aj Ismael Lopez.
Autor: Mary Beth Sheridan