DUBAJ. Spojené štáty prispejú sumou tri miliardy amerických dolárov do celosvetového klimatického fondu, oznámila v sobotu viceprezidentka krajiny Kamala Harrisová na klimatickej konferencii OSN v Dubaji
USA chcú tiež presadiť zníženie emisií metánu s cieľom zabrániť nárastu globálneho otepľovania.
"Prostredníctvom činov dnes názorne ukazujeme, ako svet môže a musí riešiť túto (klimatickú) krízu," povedala Harrisová, ktorá v Dubaji zastupuje amerického prezidenta Joea Bidena.
Tento príspevok musí ešte schváliť americký Kongres, dodáva AFP. Peniaze následne budú vložené do zeleného klimatického fondu (Green Climate Fund - GCF) pre rozvojové krajiny, ktorý bol založený v roku 2010.

USA doňho naposledy prispeli v roku 2014, keď vtedajší prezident Barack Obama prisľúbil tri miliardy dolárov, pripomína AFP.
Proti klamstvám
Kamala Harrisová kritizovala lídrov, ktorí šíria zavádzajúce informácie o klimatickej kríze.
"Existujú poprední politici, ktorí popierajú vedu o klíme, odkladajú opatrenia na ochranu klímy a šíria dezinformácie. Napriek ich odporu a za súčasných okolností musíme urobiť viac," upozornila.
Bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý sa znovu chce stať prezidentom, stiahol Spojené štáty z historickej Parížskej dohody OSN o zmene klímy, uzatvorenej v roku 2015, hneď na začiatku svojho funkčného obdobia.
Zároveň je pokladaný za popierača globálneho otepľovania spôsobeného ľudstvom. To znamená, že reprezentuje vedecky nepodložené názory, ako človek neznalý faktov.
"Toto je kľúčová chvíľa: naše kolektívne konanie - alebo ešte horšie, naše nekonanie - bude mať vplyv na miliardy ľudí nasledujúce desaťročia," apelovala Harrisová.
Viceprezidentka sa nevyjadrila k postupnému vyraďovaniu fosílnych palív (uhlia či ropy), ktoré je jednou z najspornejších tém na klimatickej konferencii v Dubaji. Spojené štáty sú podľa ich vlastných údajov najväčším producentom ropy na svete.
Menej metánu
Spojené štáty chcú v boji s otepľovaním Zeme presadiť aj zníženie emisií metánu, ktorý je škodlivý pre klímu.
Poradca amerického prezidenta pre oblasť klímy Ali Zaidi a americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) na pôde COP28 oznámili nové štandardy. Tie budú od výrobcov ropy a plynu vyžadovať, aby zabránili únikom metánu. Takisto požadujú aj lepšiu kontrolu vrtov s cieľom zabrániť mimovoľným únikom tohto plynu.