Text vyšiel pôvodne na webe Meduza.
Matka bývalého ruského zajatca, ktorého poslali bojovať na Ukrajinu ako člena jednotky Storm Z, povedala pre denník Novaja Gazeta Europe, že v ruskej armáde existuje robustný systém podplácania.
Vojaci si môžu kúpiť lekárske správy o „zraneniach“, priepustky na dovolenku či špecifické rotácie, a dokonca si môžu zaplatiť aj za to, aby ich vynechali z útočných misií.
Novinárom poskytla hlasovú správu, ktorú jej údajne poslal syn a v ktorej hovorí, že jeho jednotka sa už pol roka nepohla z miesta a nezapája sa do skutočných bojov vďaka „miliónovým úplatkom“.

„Samozrejme, všetko to pochádza z našich peňazí,“ vysvetlil. „Dokonca ani vojaci, ktorí majú armádne bankové karty a bankové účty na poberanie platu, nevidia žiadne peniaze, pretože neustále musia dávať úplatky a darčeky pre zasraných generálov a veliteľov, pretože čím viac času uplynie, tým viac ľudí začne šomrať, prečo Storm Z sedí na tom istom mieste už pol roka.“
Dodal, že on a ďalší bývalí zajatci, ktorí teraz bojujú vo vojne, dostávali mesačne 100-tisíc rubľov (1020 eur) namiesto sľúbených 200-tisíc (2035 eur) a výstroj aj zásoby si museli kupovať sami. „Kúpili sme si životy,“ povedal. „Akurát sme nečakali, že nám dajú iba polovicu platu.“
Účel sa zmenil
Ruský dôstojník z motostreleckej jednotky potvrdil, že úplatky sú na fronte bežné. Podľa neho si vojaci môžu kúpiť úradnú správu, že majú „otras mozgu“ - zranenie, ktoré ich oprávňuje na hospitalizáciu - za desaťtisíc až 50-tisíc dolárov, v závislosti od hodnosti vojaka a miesta, kde sa na fronte nachádza.
Úplatok za dovolenku je od päťtisíc do desaťtisíc dolárov a vojaci môžu zaplatiť päťsto až tritisíc dolárov za preloženie do iného sektora alebo za skoršiu rotáciu. Dôstojník poznamenal, že vojenský personál má nárok na štátnu platbu za zranenia vo výške troch miliónov rubľov (30 500 eur), ktorú dostanú aj vojaci, ktorí zaplatili za falošné zranenia.

Sergej Krivenko, vedúci skupiny pre ľudské práva Citizen. Army. Law., upozorňuje, že pred vypuknutím totálnej vojny vojaci pravidelne podplácali dôstojníkov, aby sa vyhli povinnostiam a dostali priepustky na dovolenku.
Počas vojny korupcia v armáde zostala, ale účel úplatkov sa zmenil. Ruský investigatívny portál Important Stories s odvolaním sa na rozsudky vojenských súdov uviedol, že niektorí odvedenci sa snažili vyhnúť vyslaniu do vojny tým, že ponúkali úplatky vo výške desaťtisíc až 400-tisíc rubľov (od 100 eur do 4070 eur).