DUBAJ. Účastníci rokovaní na klimatickej konferencii OSN (COP28) v Dubaji v piatok v prvom návrhu dohody o krokoch v oblasti klímy žiadajú obmedzenie alebo úplné vyradenie používania fosílnych palív, píše agentúra AFP.
Zástupcovia z viac než 200 krajín v Dubaji v Spojených arabských emirátoch (SAE) počas dvoch týždňov (30. novembra - 12. decembra) rokujú o podrobnostiach záverečnej rezolúcie, ktorej cieľom je obmedziť emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú otepľovanie atmosféry Zeme.
V rokovaniach sa už prejavili názorové rozdiely účastníkov v spojitosti s fosílnymi palivami. Návrh Británie a Singapuru zahŕňajúci ich postupné vyradenie či obmedzenie vyvolá spory.
Bod obratu?
Dnešný svet čelí mnohým výzvam, z ktorých najväčšia je zmena klímy, ktorá ovplyvňuje všetkých a všetko, povedal na začiatok rokovania líder Spojených arabských emirátov Muhammad bin Zajd Nahaján v mene hostiteľskej krajiny. Oznámil tiež zriadenie nového fondu s 30 miliardami dolárov na globálny boj s klimatickými zmenami.
Šéf OSN António Guterres vyzval na okamžité ukončenie spaľovania fosílnych zdrojov energie. "Sme veľmi ďaleko od klimatických cieľov stanovených v Paríži, ale stále ešte nie je neskoro," povedal Guterres. Zem je podľa neho veľmi chorá a jediný, kto ju môže vyliečiť, sú svetoví štátnici. Svet podľa šéfa OSN musí dramaticky znížiť emisie skleníkových plynov a kompletne zastaviť využívanie fosílnych zdrojov energie a presunúť sa k obnoviteľným zdrojom.
"Modlím sa z celého srdca, aby COP28 bola ďalším skutočným bodom obratu," povedal kráľ Karol, ktorý pripomenul rokovanie klimatickej konferencie v Paríži. Pred ôsmimi rokmi si tam svetoví lídri stanovili cieľ udržať otepľovanie "výrazne pod dvoma stupňami" oproti predindustriálnej ére, ľudstvo ale zatiaľ podľa expertov neprijalo opatrenia dostatočné na to, aby túto ambíciu naplnilo.
"Ak rýchlo nenapravíme a neobnovíme ekonomiku prírody založenú na harmónii a rovnováhe, ktorá je naším hlavným živiteľom, bude naša vlastná ekonomika a schopnosť prežitia ohrozená. Krajina nám nepatrí, to my patríme jej, "uzavrel svoj prejav britský monarcha.
Rovnako dôležité ako to, kto na konferencii prehovoril, je aj to, kto neprišiel, upozorňujú médiá. Dvoma najviditeľnejšími absentérmi sú americký prezident Joe Biden a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching, ktorí vyslali len svojich zástupcov.
Napriek obnoveniu bojov medzi Izraelom a Hamásom v Pásme Gazy sa do Dubaja dostavil izraelský prezident Jicchak Herzog. Práve kvôli jeho účasti ale nie je prítomný iránsky prezident Ebráhím Raísí, napísala agentúra AFP.
Proti fosílnym palivám
Organizácia Spojených národov (OSN) vo štvrtok oznámila, že rok 2023 by mohol byť najteplejším od začiatku oficiálnych meraní. Zároveň žiadala urýchlené kroky proti globálnemu otepľovaniu, aby zastavili s tým súvisiace vplyvy.
Šéf sekretariátu OSN pre zmenu klímy Simon Stiell delegátov v Dubaji vyzval, aby "naznačili konečný pokles" fosílnych palív, ktoré sú hlavnou príčinou globálneho otepľovania.
Sultán Ahmad al-Džábir, predseda klimatického summitu COP28, žiadal, aby fosílne palivá boli zahrnuté v akejkoľvek záverečnej dohode. Al-Džábir je šéfom štátnej ropnej spoločnosti SAE (ADNOC).