DUBAJ. Rok 2023 je takmer isto najhorúcejším v histórii záznamov a znepokojujúce klimatické trendy budú pokračovať aj v budúcnosti, varovala Svetová meteorologická organizácia (WMO).
Svoje zistenia zverejnila na začiatku klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN) COP28, ktorá sa koná v Dubaji.
Ako tiež WMO uviedla, priemerná teplota vo svete tento rok stúpla o 1,4 stupňa Celzia oproti predindustriálnej dobe, čo je len o jednu desatinu stupňa menej, ako je cieľ do konca storočia stanovený v Parížskej klimatickej dohode z roku 2015.

Skorý nástup klimatického fenoménu El Niño v Tichom oceáne by podľa generálneho tajomníka WMO Petteriho Taalasa mohol v budúcom roku dokonca priemernú teplotu v budúcom roku prevýšiť nad cieľovú hornú hranicu 1,5 stupňa Celzia.
„Je prakticky isté, že počas nasledujúcich štyroch rokov dosiahneme hodnotu 1,5 stupňa, aspoň dočasne. A v ďalšom desaťročí tam budeme viac-menej natrvalo,“ povedal Taalas v rozhovore.
WMO vysvetlila, že meradlom kľúčového cieľa parížskej dohody bude, či sa zvýšenie o 1,5 stupňa Celzia udrží počas 30-ročného obdobia, nie len jedného roka. Iní odborníci tvrdia, že je potrebné si túto záležitosť viac objasniť.
Taalas však očakáva, že svet tak či onak smeruje k prekročeniu limitu. „Smerujeme k otepleniu o 2,5 až 3 stupne, čo by znamenalo, že by sme videli oveľa viac negatívnych dopadov klimatickej zmeny," povedal Taalas a poukázal na stratu ľadovcov a nárast hladiny morí.
Roky 2015 až 2023 boli najteplejšie v záznamoch, tvrdí WMO. Jej tohtoročné zistenia sú len do októbra, ale nasledujúce dva mesiace podľa organizácie nepostačia na to, aby rok 2023 neprekonal teplotný rekord.
Napriek tomu existujú „nejaké náznaky nádeje“, vrátane obratu k obnoviteľným energiám a väčšiemu počtu elektrických áut, ktoré pomáhajú znižovať množstvo uhlíka, ktorý sa dostáva do atmosféry a zachytáva teplo vo vnútri, povedal Taalas. Zároveň zdôraznil, že kľúčom k úspechu je zníženie spotreby fosílnych palív.