VARŠAVA, BRATISLAVA. V máji 2014, tesne predtým, ako sa mu skončil mandát poľského premiéra, prišiel Donald Tusk do Bruselu, aby sa ujal pozície šéfa Európskej rady. Nominácia politika z východnej a zo strednej Európy bola prelomová, písal o ňom denník Financial Times.
Tusk už v tom čase zrejme vedel, že jeho Občianska platforma nevyhrá voľby a aj ďalšie roky ho vláda Práva a spravodlivosti (PiS) obviňovala, že zradil Poľsko.
Tusk sa po rokoch v Bruseli vrátil, aby pomohol svojej upadajúcej strane a v októbrových voľbách získal dosť hlasov, aby mohol s ostatnými stranami zložiť koalíciu, ktorá porazí konzervatívcov z PiS.
Magazín Politico teraz označil Tuska za najvplyvnejšiu osobnosť v Európe na nasledujúci rok. Zatiaľ čo Únia verí, že Tusk zlepší vzájomné vzťahy medzi Bruselom a Varšavou, doma zatiaľ čelí dočasnej vláde, ktorá zrejme nebude vo funkcii viac ako dva týždne.
Šefčovič aj Meloniová
Bruselský magazín Politico každoročne vytvára zoznam ľudí, ktorí sú „hnacou silou diskusií a riadia rozhodnutia v Európe“. Aktuálnou otázkou podľa Politica je to, či umiernené politické sily v Európe dokážu vytlačiť extrém, alebo či sami skĺznu k extrému v snahe udržať sa pri moci.