MOSKVA, BRATISLAVA. Rusko patrí v súčasnosti so zhruba 144 miliónmi obyvateľov k najľudnatejším krajinám sveta. Vládu však aj tak trápi, že populácia už asi dvadsať rokov nerastie.
Obavy o demografický vývoj v Rusku ešte umocnila vlaňajšia invázia na Ukrajinu. Ruská vláda preto prišla s novou stratégiou - obmedzovaním interrupcií. Kľúčovú rolu v tom zohráva pravoslávna cirkev, ktorá je úzko napojená na Kremeľ.
"Počet obyvateľov sa dá zvýšiť ako mávnutím čarovného prútika. Ak vyriešime tento problém a naučíme sa odrádzať ženy od interrupcií, štatistiky sa okamžite zvýšia," cituje web BBC patriarchu Kirilla I., hlavného predstaviteľa ruskej pravoslávnej cirkvi.
Aktivisti a odborníci však oponujú, že zákaz nebude viesť k nárastu populácie, ale len ohrozí zdravie a život žien.
"Potrebujú nových daňových poplatníkov a nových vojakov," povedala pre BBC Maria Mueller z ruského feministického združenia Ona.
V článku sa dočítate aj:
- prečo je pre Rusko klesajúca populácia problém,
- ako proti tomu chce zakročiť,
- akú úlohu v tom zohráva pravoslávna cirkev,
- ako to môže ohroziť ženy.
Dopyt po vojakoch
Za prvé štyri mesiace roku 2023 sa v Rusku narodilo o 3,1 percenta menej detí ako v rovnakom období za rok 2022, píše web stanice Deutsche Welle (DW) s odvolaním sa na ruské údaje.
Vlani sa v Rusku narodilo zhruba 1,3 milióna detí, pričom lekári vykonali viac ako pol milióna interrupcií, dopĺňa BBC. Ruský prezident Vladimir Putin to nazval akútnym problémom.