Text pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Ako býva zvykom, premiér Robert Fico na svoju prvú zahraničnú návštevu po svojom zvolení vyrazil do Česka. Na stretnutí s jeho českým náprotivkom Petrom Fialom si obaja politici pochvaľovali nadštandardné vzťahy medzi oboma krajinami.
Podľa analytikov však dochádza k ich razantnému ochladeniu.
Na pozadí prívetivých slov a gest, ktoré sprevádzali stretnutie Fialu s Ficom, sa podľa analytikov obe krajiny od seba hodnotovo vzďaľujú. "Nikdy od rozpadu Československa neboli česká a slovenská vláda také rozdielne ako teraz," hovorí Marek Rybář, politológ z Masarykovej univerzity.
Jeden z najvýraznejších rozdielov medzi oboma krajinami spočíva v ich postoji k ruskej invázii na Ukrajinu. Fico sa rozhodol zastaviť vojenskú pomoc hneď po svojom vymenovaní za premiéra, zatiaľ čo Česká republika je jedným z najdôležitejších spojencov Ukrajiny.
Napriek tomu Fico počas piatkovej návštevy povedal, že v tejto otázke nevidí medzi oboma krajinami žiadne rozdiely. "My len neveríme vo vojenské riešenie konfliktu na Ukrajine. Konflikt je zmrazený. Je lepšie rokovať o mieri desať rokov, ako nechať ľudí umierať," povedal.
Podľa premiéra Fialu rozdiely v hodnotách neoprávňujú predstaviteľov oboch krajín, aby navzájom nespolupracovali. Politický analytik Rybář sa však obáva, že oba štáty sa začínajú líšiť natoľko, že doteraz výnimočné vzťahy sa môžu rozpadnúť.
Okrem toho, že Fico krátko po svojom zvolení zastavil vojenskú pomoc Ukrajine, zakázal novinárom z niektorých médií vstup na Úrad vlády a prerušil s nimi komunikáciu. Okrem toho dlhodobo útočí na neziskové organizácie.
Analytička Pavlína Janebová z českej Asociácie pre medzinárodné otázky sa preto domnieva, že Ficovým plánom je potlačiť občiansku spoločnosť na Slovensku. "V diplomatickej rovine má Fiala veľa možností, ako sa voči tomu vymedziť, ale v osobných rokovaniach je priestor na otvorenosť," povedala. Český premiér však na tlačovej konferencii nechcel hodnotiť mediálne obmedzenia na Slovensku.

Ficova vláda získala dôveru v utorok. Tým, že na svoju prvú zahraničnú cestu zamieril práve do Česka, nadväzuje na dlhodobú tradíciu výnimočných vzťahov oboch štátov aj spoločnú históriu či kultúru.
Podľa analytičky Janebovej to však už nemusí byť pravda. "Tohtoročné slovenské voľby sú posledným dôkazom toho, že si v skutočnosti nie sme spoločensky podobní. Obe spoločnosti majú odlišné priority a zjavne sa pri hlasovaní rozhodujú na základe odlišných motivácií," hovorí.
Podľa nej českí politici považovali dobré vzťahy so Slovenskom za samozrejmosť a nevenovali pozornosť tomu, akým smerom sa Slovensko uberá.
Slovné prestrelky medzi politikmi
Komunikácia slovenského premiéra s najvyššími českými predstaviteľmi bola plná napätia ešte predtým, ako prvýkrát zamieril do Českej republiky.
Začalo sa to začiatkom tohto roka, keď Fico komentoval zvolenie Petra Pavla za prezidenta. "Pán generál za dva dni presne ukázal, čo je zač, kto je. Hneď vedel, komu má zavolať a že Ukrajina patrí do NATO. Dnes už nikto nemôže pochybovať o tom, kto za ním stojí, kto ho tlačil dopredu, ako si ho vymysleli," vyslovil sa vtedy Fico.
Počas predvolebnej kampane pred parlamentnými voľbami sa Pavel naopak vymedzil voči slovenskému premiérovi. Povedal, že Ficovo víťazstvo by mohlo viesť k narušeniu vzťahov medzi Českou republikou a Slovenskom.
Po Ficovom víťazstve v parlamentných voľbách koncom septembra došlo z českej strany k ďalším netradičným gestám. Vládni politici víťazovi volieb priamo menovite nezablahoželali, ako je to zvykom.
Fico zasa tento rok kritizoval českého premiéra Fialu za zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenska v súvislosti s jeho výrokmi o možnom ukončení slovenskej vojenskej podpory Ukrajine. "Premiér Fiala povedal, že nepovažuje za úplne šťastné, ak Slovensko zastaví vojenské dodávky Ukrajine. Nie je vhodné komentovať suverénne rozhodnutie suverénneho štátu," povedal Fico.
Koniec jednoty v EÚ
Podľa politológa Rybářa by zhoršenie vzťahov mohlo v praxi viesť k obmedzeniu spolupráce na spoločných pozíciách v Európskej únii a ďalších združeniach.
"Doteraz sa obe vlády mohli na seba spoľahnúť, boli prirodzenými partnermi, čo sa môže v krátkom čase zmeniť. V praxi sa kontakty medzi politikmi na najvyššej úrovni znížia," domnieva sa.
Ak budú rozdiely medzi českou a slovenskou vládou pretrvávať, môže sa stať, že oficiálna slovenská politika bude mať bližšie k Maďarsku ako k Česku, čo by podľa politológa ovplyvnilo fungovanie Vyšehradskej štvorky. Nemalo by to však ovplyvniť občanov ani firmy, keďže ekonomiky sú veľmi silne prepojené.
Slovensko je pre Českú republiku dôležitým partnerom. Podľa historika Mareka Junka to nepovedie k tomu, že by sa vzťahy medzi oboma krajinami zastavili. "Je možné, že slovné prestrelky zo strany českých vládnych predstaviteľov mali byť symbolom toho, aby Fico vedel, že akonáhle urobí nejaké kroky, s ktorými nebudeme súhlasiť, môžeme vzťahy utlmiť," vysvetľuje.
Autor: Barbora Doubravová