Text pôvodne vyšiel na The Washington Post
V roku 1803 v Európe znovu vzplanula vojna. Napoleon Bonaparte, prvý konzul Prvej francúzskej republiky, chcel dobyť Veľkú Britániu. Pri Boulogne zhromaždil až 200-tisíc vojakov a plánoval prekročiť Lamanšský prieliv.
Kým sa Briti pripravovali na odrazenie invázie, ku ktorej nikdy nedošlo, anglický satirik a karikaturista James Gillray si vzal na mušku budúceho francúzskeho cisára.
V sérii karikatúr zobrazil Napoleona ako mrzuté dieťa, ktoré dostáva záchvaty hnevu, keď nedosiahne svoje. „Malý Boney“, ako Gillray svoj výtvor nazval, bol na karikatúrach výrazne menší ako všetci ostatní, čím sa pevne zakotvil mýtus o Bonapartem ako malom mužovi s obrovským egom.
V skutočnosti Napoleon taký malý nebol. Podľa historikov bol na Francúza tej doby dokonca nadpriemerne vysoký. Legenda o jeho malom vzraste však pretrváva.

Nový film „Napoleon“ v réžii Ridleyho Scotta s Joaquinom Phoenixom v hlavnej úlohe sa zameriava na vodcu, ktorý si na začiatku 19. storočia podmanil veľkú časť kontinentálnej Európy. Michael Broers, anglický akademik, ktorý o ňom napísal rozsiahlu trojzväzkovú biografiu, dúfa, že film, ktorý sa dostal do kín v stredu, vyvráti niektoré mýty o tejto brilantnej a záhadnej postave - najmä o jeho výške.
Vyššia manželka
„Napoleon meral asi 165 až 168 centimetrov, čo bolo o niečo viac, ako bol priemer vtedajších ľudí,“ povedal Broers, ktorý pri filme pôsobil ako historický poradca a pomohol dvojmetrovému Phoenixovi pochopiť zložitú postavu, ktorú stvárňoval. „Ale všetko je relatívne. Všetci jeho bratia boli vyšší ako on. Mnohí maršali v jeho armáde boli vyšší ako on. Dokonca aj [jeho manželka] Jozefína bola vyššia ako on.“
Legenda o Napoleonovej fyzickej výške sa začína jeho zaznamenanou výškou, ktorú jeho osobný lekár Francesco Antommarchi uviedol ako niečo vyše „5 pieds 2 pouces“, teda 5 stôp a 2 palce. To však bolo v starom francúzskom systéme, kde palec znamenal 2,7 centimetra.
Podľa týchto výpočtov bol Napoleon vysoký necelých 168 centimetrov. Priemerná výška Francúza na začiatku 18. storočia bola podľa pracovného dokumentu výskumníkov Johna Komlosa a Francesca Cinnirellu uverejneného v roku 2005 niečo vyše 165 cm. (Bonaparte sa narodil v roku 1769.)
Mýtus sa ešte viac zamotával v roku 1793, keď Napoleona vo veku 24 rokov povýšili na brigádneho generála a začal viesť francúzske vojská k víťazstvám. Pre jeho mladosť ho vojaci láskyplne nazývali le petit caporal, čiže malý desiatnik. Nemalo to však nič spoločné s jeho postavou.
Gillray sa z francúzskeho generála rád vysmieval. Spočiatku kreslil Napoleona v normálnej veľkosti, ale s výrazne nevľúdnymi črtami. Tesne pred vyhlásením vojny medzi oboma krajinami v roku 1803 však francúzsky vodca vystavil anglického veľvyslanca lorda Whitwortha verejnému osočovaniu.
Malý Napoleon
Vtedy sa Gillray rozbehol na plné obrátky. Na svojej ďalšej redakčnej karikatúre Napoleona zobrazil ako rozrušené dieťa, ktoré kope do nábytku a hádže papiere. Vo vzduchu sa objavili nahnevané Bonapartove citáty o Anglicku a jeho „ohováračských novinách“.
Karikatúra s názvom „Maniakálne besnenie alebo Malý Bonaparte v silnom záchvate“ udala tón budúcim Gillrayovým kresbám. Odvtedy bol budúci cisár označovaný len ako „Malý Boney“ a zobrazovali ho podstatne menšieho ako všetky ostatné postavy, zvyčajne s nadrozmernými topánkami a príliš veľkým klobúkom s dvojrohým šiltom. Obraz Napoleona ako malého sa vtedy pevne zakorenil.

„V anglicky hovoriacom svete Gillray určite vytvoril obraz, ktorý pretrváva dodnes,“ povedal Broers. „V Anglicku je dnes veľmi bežné nazvať niekoho 'malým Napoleonom'. Ide o to, že musíte byť malý, aby ste mali takú veľkú sebadôveru - akoby ste mali Napoleonov komplex.“
Autor: Dave Kindy