BUENOS AIRES. Stovky argentínskych aktivistov sa vo štvrtok zhromaždili v Buenos Aires, aby odsúdili názory novozvoleného prezidenta Javiera Mileia na zmiznutie desiatok tisíc ľudí v časoch vojenskej diktatúry.
Protestujúci sa pripojili k skupine matiek, ktoré sa každý štvrtok schádzajú a demonštrujú pred prezidentským palácom Casa Rosada.
Popieranie faktov
Podľa agentúry AFP medzi účastníkmi bola i 89-ročná Carmen Ramirová, ktorá stále nevie, kde sa nachádza jej manžel a najstarší syn. Táto žena v súvislosti s Mileiovými výrokmi varovala pred "popieraním" faktov zo strany budúcej vlády.

Ako pripomenula AFP, vojenský režim v Argentíne bol jedným z najbrutálnejších, aké Latinská Amerika zažila v 60. až 80. rokoch 20. storočia.
Mnohí ľudia obvinení z príslušnosti k disentu alebo zo sympatizovania s ním boli zabití alebo zmizli, pričom niektorí boli vyhodení z lietadiel do rieky Rio de la Plata alebo do Atlantického oceánu v rámci takzvanej "špinavej vojny" armády proti ľavicovým aktivistom.
Vojna s excesmi
Od roku 2006, keď sa po desaťročí kontroverzných amnestií obnovilo stíhanie viacerých predstaviteľov diktatúry, bolo za zločiny proti ľudskosti odsúdených viac ako 1 000 ľudí.
Milei však označil obdobie diktatúry za "vojnu", v ktorej boli spáchané "excesy".
Ramirová však v rozhovore pre AFP oponovala, že "to bola genocída. Nebola to vojna". Upozornila, že mnohé matky už zomreli bez toho, aby vedeli, čo sa stalo s ich deťmi. "Ja tiež neviem, čo sa stalo s mojimi," dodala s tým, že je odhodlaná zúčastňovať sa na pochodoch matiek až do konca svojho života.
Milei, ktorý je označovaný za nezávislého libertariána, bude do úradu hlavy štátu inaugurovaný v decembri.