VILNIUS. Knižnice v Poľsku aj Pobaltí sa stali terčom série krádeží, ktoré sa zamerali na ruskú literatúru 19. storočia. Zlodeji vzácne knižné originály v hodnote spolu takmer dvoch miliónov eur nahradili kópiami a knihovníci si krádež všimli až neskôr.
Stopy vedú do Moskvy, niektoré diela sa objavili na tamojších aukciách. Napísala to agentúra AFP.
Prezident žiada tresty
Na krádeže diel ruských klasikov prišli najprv vlani v apríli v Lotyšskej národnej knižnici, z ktorej zlodeji ukradli tri knihy. Úrady z ich odcudzenia obvinili gruzínskeho občana, ktorého súd poslal na pol roka do väzenia. Jeho komplic zostal na slobode, píše agentúra.
Rovnaký mesiac sa do univerzitnej knižnice v estónskom Tarte vydali dvaja muži, ktorí tvrdili, že sa zaoberajú cenzúrou a vydavateľskou politikou v Rusku na začiatku 19. storočia.
Požiadali pritom o nahliadnutie do takmer 200 rokov starých diel Alexandra Puškina a Nikolaja Gogola. O štyri mesiace neskôr knižnica zistila, že osem kníh nahradili presvedčivými kópiami. Cena originálov sa odhaduje na 158-tisíc eur.
Knižnica Vilniuskej univerzity v máji zistila, že 17 vzácnych ruských kníh vrátane diel Puškina a Gogoľa zmizla, pričom väčšina ukradnutých kníh bola nahradená falzifikátmi. Vyšetrovanie krádeže pokračuje.
Litovský prezident Gitanas Nauséda vyzval na "prísne" potrestanie osôb zodpovedných za tieto krádeže. V samotnej Litve dosiahla ich hodnota 440-tisíc eur.
"Je to naozaj závažná správa a dúfam, že vinníci budú potrestaní. Tresty za takéto veci by mali byť prísne," povedal novinárom Nauséda, ktorý je sám zberateľom kníh.
Minulý mesiac zistila krádež kníh - vrátane prvých vydaní Puškinových alebo Gogolových diel - knižnica Varšavskej univerzity. Univerzita doteraz identifikovala 79 nezvestných kníh, čo je najviac zo všetkých štyroch krajín.
Zamestnanec univerzity oboznámený so záležitosťou odhadol hodnotu odcudzených kníh na "približne milión eur".
"Zlodeji tu operovali v priemyselnom meradle," povedal agentúre nemenovaný pracovník univerzitnej knižnice.
"Je to akoby boli ukradnuté korunovačné klenoty," vyhlásil Hieronim Grala, historik, bývalý diplomat, odborník na ruskú politiku a profesor na Varšavskej univerzite, ktorý knižnici pomáha zistiť škody.
Medzi kópiami, ktoré po sebe zlodeji zanechali, sú pritom podľa AFP nedbalé napodobeniny i starostlivé falzifikáty, ktoré pomohla odhaliť iba nevhodná farba pečiatky alebo veľkosť štítku.
Predaje v aukčnom dome
Odborníci sa pritom domnievajú, že ukradnuté diela smerovali do Ruska, pričom niektoré z nich boli predané v tamojších aukciách.
AFP videla snímky predajov v aukčnom dome Litfond, ktorý pôsobí v Moskve a Petrohrade, kde boli vidieť knihy s pečiatkami a katalógovými číslami Varšavskej univerzity.
"Aukčný dom Litfond funguje v rámci súčasných zákonov Ruskej federácie a neprijímame do predaja knihy s pečiatkami z existujúcich štátnych knižníc," uviedol riaditeľ aukčného domu Sergej Burmistrov.
Grala sa domnieva, že celá operácia bola zorganizovaná z Ruska. "Prvé tri krádeže zasiahli krajiny, ktoré Rusi obviňujú z boja proti ruskému jazyku a kultúre," povedal AFP s tým, že zlodeji "dobre odhadli", že predmety spojené s ruskou kultúrou sú v tomto regióne "menej strážené".
Upozornil zároveň, že ukradnuté ruské knihy na poľskej pôde prežili dve národné povstania a dve svetové vojny.
"Knihovníci Varšavskej univerzity počas vojny s nasadením života tajne vybudovali dvojitý strop a knihy schovali, aby nezmizli alebo nezhoreli. A my sme ich nedokázali ochrániť pred týmto plienením," dodal.