AMSTERDAM, BRATISLAVA. Pred deviatimi rokmi stál holandský politik Geert Wilders pred budovou európskeho parlamentu v Bruseli a s nožnicami vystrihoval jednu z hviezd z vlajky Európskej únie.
„Vezmem túto hviezdu späť do Holandska, aby som ju vrátil holandskému ľudu,“ povedal vtedy.
Líder Strany pre slobodu (PVV) má teraz veľkú šancu, že euroskeptickú rétoriku v Holandsku presadí – nečakane totiž vyhral stredajšie parlamentné voľby. Jeho strana získala 37 kresiel v 150-člennom parlamente, pričom porazila ostatné proeurópske strany.
Politik, ktorý roky hovorí o zákaze Koránu, obmedzení migrácie aj zelených politík a odchode z EÚ, má pred sebou ťažkú úlohu zložiť koalíciu. Jeho víťazstvo však môže posilniť aj ostatné krajne pravicové strany v Európe.
V článku sa dočítate
- prečo víťazstvo Wildersa Holanďanov prekvapilo,
- čo bude s klimatickými pravidlami,
- kto s ním je ochotný spolupracovať,
- či Holandsko odíde z EÚ.
Zelené pravidlá do skartovačky
Ešte pred týždňom sa v súvislosti s holandskými voľbami písalo v médiách najmä o tom, že Holanďania si môžu zvoliť prvýkrát za premiérku ženu.
Dlhoročného premiéra Marka Rutteho na čele Ľudovej strany za slobodu a demokraciu (VVD) v lete vystriedala Dilan Yesilgözová-Zegeriusová.
Bývalá ministerka spravodlivosti, ktorá sa síce ako dieťa presťahovala z Turecka do Holandska a no migráciu do krajiny chcela obmedziť, mala byť nádejou strany. Ešte týždeň pred voľbami VVD jasne viedla v prieskumoch. Po voľbách je všetko inak a o vytvorení vlády bude mať väčšie slovo práve Geert Wilders.