DAUHA. Dočasné prímerie v Pásme Gazy sa začne v piatok o 7.00 h miestneho času (6.00 h SEČ). Vo štvrtok to oznámilo katarské ministerstvo zahraničných vecí.
Podľa katarskej diplomacie má vo štvrtok popoludní palestínske hnutie Hamas prepustiť aj prvú skupinu rukojemníkov.
Hovorca katarského ministerstva zahraničných vecí spresnil, že Hamas má v piatok o 16.00 h miestneho času prepustiť 13 rukojemníkov. Pôjde o ženy a deti v príbuzenskom vzťahu.
Na základe dohody s Izraelom, ktorú sprostredkoval Katar, majú militanti prepustiť 50 unesených žien a detí po útoku na Izrael zo 7. októbra výmenou za minimálne 150 Palestínčanov väznených v Izraeli.

Súčasťou dohody je štvordňové prímerie v Pásme Gazy, ktoré sa malo pôvodne začať vo štvrtok. Začiatok dočasného prímeria v piatok ráno potvrdilo podľa AFP aj ozbrojené krídlo Hamasu aj Egypt.
"Egypt dostal od palestínskej aj izraelskej strany zoznamy zadržiavaných osôb a väzňov, ktorí majú byť podľa plánu prepustení v prvý deň prímeria, v piatok popoludní," povedal Dijá Rašwán, šéf egyptskej Štátnej informačnej služby. Ide o súčasť prezidentského úradu a jej úlohou je styk s verejnosťou.
"Egypt vyzýva obe strany, aby realizovali dohodu o dočasnom prímerí podľa plánu - tak, ako bolo dohodnuté," dodal Rašwán.
Hovorca dodal, že v piatok majú byť prepustení aj Palestínčania väznení v Izraeli, no ich počet nešpecifikoval. Vysvetlil, že Izrael a Hamas si vymenili zoznamy osôb, ktoré majú byť prepustené.
Povedal tiež, že počas prímeria nebudú povolené žiadne pozemné ani vzdušné útoky. Podľa vlastných slov dúfa, že "nedôjde k žiadnemu porušeniu".
Dohoda o dočasnom prímerí zahŕňa aj prísľub zintenzívnenia dodávok humanitárnej a ďalšej pomoci do Pásma Gazy vrátane paliva. Izrael je ochotný predĺžiť prímerie o jeden deň za každých ďalších desať rukojemníkov, ktorých by Hamas prepustil nad rámec už dohodnutého počtu.