KYJEV, BRATISLAVA. Ruská spoločnosť Crane Marine Contractors sa väčšinou zaoberala dodávaním ropných plošín pre ťažobný priemysel, no v decembri 2021 skúsila iný biznis.
Kúpila dve nákladné lode. Matros Koška aj jej sesterská loď Michail Nenašov merajú 170 metrov, sú teda dosť veľké na to, aby previezli 300-tisíc ton obilia, ale zároveň dosť malé, aby mohli kotviť v prístave v Sevastopoli na Rusmi okupovanom Kryme.
Tretiu loď s názvom Matros Posynič spoločnosť kúpila len niekoľko dní pred ruskou inváziou na Ukrajinu minulý rok. Všetky tri lode videli v Turecku či v Sýrii, no aplikácie na sledovanie plavidiel ich polohu nezobrazovali, čo je bežné pri námorných pašeráckych operáciách.
Rusko totiž dopredu plánovalo, ako po invázii na Ukrajinu bude vo veľkom kradnúť ukrajinské obilie. Moskva mesiace plánovala nielen vojenské operácie a presun vojakov k hraniciam, ale aj to, ako bude denne kradnúť dvanásťtisíc ton obilia v hodnote miliardy dolárov ročne.
Dôkazy o tomto konaní zozbierala mimovládna organizácia Global Rights Compliance (GRC), ktorá ich poskytne Medzinárodnému trestnému súdu v Haagu v nádeji, že obvinenia z krádeže sa pridajú k obžalobe ruského prezidenta Vladimira Putina za únosy ukrajinských detí. Tvrdí totiž, že ide o vojnový zločin.
V článku sa tiež dočítate:
- Ako Rusko narušilo globálne zásobovanie potravinami.
- Koľko obilia Ukrajina počas vojny vyváža.
- Čo na to hovorí medzinárodné právo.
- Kto je podľa odborníkov na medzinárodné právo poškodeným.
- V čom to pripomína 30. roky a genocídny hladomor.
Obilie ako zbraň
„Rusko nielenže nasadilo všestranné spôsoby obliehania ľudí, ničenia kritickej infraštruktúry, ale tiež v rámci svojho nechutného plánu pripravilo zadržanie a zničenie poľnohospodárskych komodít,“ povedala pre denník The Independent Catriona Murdochová z mimovládky. „Moskva vyvolala globálnu potravinovú krízu a útok na ukrajinský poľnohospodársky sektor využila ako zbraň vo vojne.“
Organizácia v správe analyzovala fotografie, videá, verejné vyhlásenia predstaviteľov Ruska a okupovaných území či ďalšie digitálne dáta. V správe autori opísali, ako Rusko v prvých dňoch invázie začalo obsadzovať ukrajinské poľnohospodárske zariadenia, sýpky, pričom obnovovalo cesty alebo železnice, aby obilie vedelo čím skôr vyviezť. Vhod prišli aj prístavy a tri nakúpené lode.