MONTRÉAL. Približne 600-tisíc štátnych zamestnancov v kanadskej provincii Québec vrátane učiteľov, zdravotných sestier a sociálnych pracovníkov sa tento týždeň chystá na masový protest s cieľom domôcť sa zvýšenia platov v napätej situácii, ktorá by mohla prerásť do dlhodobého generálneho štrajku.
TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.
Québecká vláda po mesiacoch rokovaní s odbormi, ktoré uviazli na mŕtvom bode, v pondelok ustanovila mediátora.
"Toto hlasovanie o štrajku je volaním o pomoc. Naši členovia nám hovoria: Už to ďalej nevydržíme," povedala Caroline Sennevilleová, predsedníčka jedného z odborových zväzov, ktoré vyzývajú na "historický štrajk" v tejto frankofónnej provincii.

Výzva prichádza po tom, ako odbory v októbri odmietli zvýšenie miezd o 10,3 percenta počas piatich rokov a jednorazový bonus vo výške 1000 kanadských dolárov (v prepočte 667 eur) pre každého štátneho zamestnanca.
Vláda uviedla, že podľa nej je táto ponuka v súlade s prognózami inflácie, ale odbory tvrdia, že je "urážlivá" a nepribližuje sa k zvýšeným životným nákladom, čo má za následok, že zamestnanci sa stávajú "chudobnejšími".
Očakáva sa, že od utorka bude 420-tisíc zamestnancov tri dni protestovať pred školami, nemocnicami a inými inštitúciami. Pôjde o druhú novembrovú štrajkovú akciu týchto pracovníkov, ktorých zastupuje koalícia veľkých odborových zväzov.
Vo štvrtok sa potom začne časovo neobmedzený štrajk aj 66-tisíc učiteľov z Autonómnej federácie vzdelávania (AEF). Vo štvrtok a v piatok nenastúpi do práce ani približne 80-tisíc zdravotných sestier a iných zdravotníckych pracovníkov.
Podľa jedného z odborových predákov Francoisa Enaulta je cieľom dosiahnuť dohodu do Vianoc, aby sa predišlo generálnemu štrajku. Enault dúfa, že obyvatelia Québecu podporia štrajkujúcich, ktorí "bojujú za dobré verejné služby".
V apríli približne 155-tisíc kanadských federálnych štátnych zamestnancov vyvolalo jedno z najväčších sociálnych hnutí v kanadskej histórii, keď požadovalo lepšie platy a zavedenie väčšieho objemu práce na diaľku.