Z Ňju Jorku, Pantelejmonivky a Torecka v Doneckej oblasti od nášho spolupracovníka Braňa Ondrášika
Sme v New Yorku. Nikde však nevidno žiadne mrakodrapy, nočné kluby, divadlá, reštaurácie a milióny ľudí. Tento New York je totiž v Doneckej oblasti na Ukrajine. Ruskom okupované oblasti Donbasu ako Horlivka sú odtiaľto len na krok.
Názov New York používa vo svojich denných správach o vývoji vojny generálny štáb ako anglický preklad ukrajinského názvu Ňju Jork, v cyrilike. Názov obce pochádza zrejme od prisťahovalcov zo západu.
Pred inváziou mala obec niečo menej ako 10-tisíc obyvateľov, dnes ich tu zostalo iba zopár stoviek. Z pýchy obce – chemickej továrne – sú už iba trosky. Rovnako ako z mnohých domov, škôl, či múzea. Obľúbeným aj strategickým terčom ruských síl sú benzínové pumpy.
Na týchto miestach sme vlastne otvorenú a nepoškodenú či úplne zničenú nevideli ani jednu. No most vo farbách ukrajinskej zástavy, ktorý je tu vstupnou bránou do burácajúceho pekla, stojí. Ostreľovanie a výbuchy, zvuky delostreleckých granátov z diaľky pár kilometrov, a niekedy aj priamo v obci, tu počuť každých pár minút.

V tejto oblasti už takmer ani nie sú vojenské checkpointy, ktoré sú bežné pár desiatok kilometrov ďalej od frontu a kde ukrajinskí vojaci kontrolujú, prečo do tejto oblasti prichádzame. Na cestách vidno už najmä vojenské vozidlá, sanitky, niektoré so zapnutými húkačkami, ktorých zavýjanie sa mieša s hlukom výbuchov, keď odvážajú zranených. Sem-tam na ceste stretávame civilné vozidlo či civilistov na bicykli.
Všetko lemujú už hnedasté zimné polia a stromy na pozadí temne zamračenej oblohy. No obraz zničených domov strieda aj iný: farmár má stále svoj traktor a na nevábnych pasienkoch oddychuje kravička.
New York Bakery uprostred spálenej zeme
Je tu otvorený ešte malý obchod, miestna pekáreň. Volá sa New York Bakery. Na jej pár štvorcových metroch ľahko nadobudnete pocit, že ste sa ocitli v americkom sitcome a nie na mieste, ktorého spálená zem vyzerá ako z inej planéty.
Miestna 47-ročná predavačka Taťjana Doncová predá dvom zákazníkom pred nami čerstvé aj trvanlivé potraviny. Zo zásobovaním tu našťastie problémy nie sú, okolo päťsto ľudí sa dostane k potravinám a z mobilnej cisterny aj k pitnej vode.
„Tu v Ňju Jorku bývam už od narodenia,“ pochváli sa predavačka. „Tieto dni tu však máme ostreľovanie každý jeden deň.“ Predtým, keď táto obec ešte mala poštu, bola poštárkou.