WOODSIDE/PEKING. Americký prezident Joe Biden a čínsky prezident Si Ťin-pching sa dohodli na obnovení komunikácie na vysokej úrovni medzi armádami oboch krajín. Obaja lídri sa stretli v mestečku Woodside v americkom štáte Kalifornia.
Biden a Si sa takisto dohodli na vytvorení spoločných vládnych rozhovorov o využívaní umelej inteligencie, ako aj pracovnej skupiny pre spoluprácu v boji proti narkotikám, informovala štátna tlačová agentúra Sinchua.
"Americká strana by mala... ukončiť vyzbrojovanie Taiwanu a podporiť mierové zjednotenie Číny," varoval Si šéfa Bieleho domu podľa čínskeho ministerstva zahraničných vecí.
Peking nie je spokojný so sankciami
Si počas rozhovoru tiež povedal Bidenovi, že Čína sa nesnaží "predbehnúť alebo zosadiť Spojené štáty" a zdôraznil, že USA "by nemali plánovať potláčanie Číny".
"Čína nepôjde starou cestou kolonizácie a drancovania, ani sa nevydá nesprávnou cestou hegemónie, keď sa krajina stane silnou," povedal podľa agentúry Sinchua čínsky prezident. Zároveň varoval Washington, že Peking nie je spokojný so sankciami a ďalšími opatreniami voči čínskym firmám.
Biden a Si rokovali popri summite Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce. Naposledy sa osobne stretli vlani v novembri na indonézskom ostrove Bali.
Dôveruj, ale preveruj
Americký prezident označil rokovanie s čínskym prezidentom ako jedno z najkonštruktívnejších a najproduktívnejších, ktoré obaja spolu dosiaľ viedli.
Biden na tlačovej konferencii po stretnutí uviedol, že hoci sa v mnohých otázkach so Si Ťin-pchingom nezhodol, ich rozhovory sú vždy "priamočiare."
Na otázku novinárov, či čínskemu lídrovi dôveruje, Biden odpovedal: "Ako hovorí staré príslovie: dôveruj, ale preveruj." Vzťah USA s Čínou označil za "konkurenčný".
Biden potvrdil, že počas štvorhodinového rokovania sa dohodli na obmedzení nezákonnej výroby fentanylu, obnovení komunikácie medzi armádami oboch krajín, ako aj na spolupráci v rámci problematiky využívania umelej inteligencie.
Povedal, že dohoda s Pekingom o znížení výroby prekurzorov používaných pri výrobe fentanylu "zachráni životy" a ocenil angažovanosť Siho v tejto otázke.
Ide o pokrok
V otázke Taiwanu zdôraznil, že Spojené štáty naďalej uznávajú tzv. politiku jednej Číny. Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa Biden vyzval Siho, aby "rešpektoval" blížiace sa voľby na Taiwane.
Si Ťin-pching povedal, že Čína nebude začínať ozbrojený konflikt so žiadnou krajinou. Dobré vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom sú podľa čínskeho prezidenta veľmi dôležité pre obe strany.
„Čínsko-americké vzťahy za ostatných 50 rokov alebo dlhšie nikdy neboli hladké a vždy čelili nejakému problému. Napriek zvratom však pokračujú v napredovaní. Planéta Zem je dostatočne veľká na to, aby boli obe krajiny úspešné, a úspech jednej krajiny znamená príležitosť pre druhú,“ povedal Si Ťin-pching.
Biden tiež uviedol, že čínskeho prezidenta stále považuje za "diktátora". "Je to diktátor v tom zmysle, že je to chlapík, ktorý stojí na čele krajiny s komunistickým režimom," odpovedal na otázku novinárky, či by ho týmto výrazom označil aj teraz. Biden totiž prirovnal čínskeho lídra k diktátorom počas júnového podujatia v Kalifornii.
"Existujú kritické globálne výzvy, ktoré si vyžadujú naše spoločné vedenie. A dnes sme dosiahli skutočný pokrok," napísal predtým šéf Bieleho domu.
Loading
...