LONDÝN. Britský najvyšší súd v stredu rozhodol, že vládny plán posielať žiadateľov o azyl do Rwandy je nezákonný. Jeho piati sudcovia jednomyseľne rozhodli, že žiadateľom o azyl bude „reálne hroziť zlé zaobchádzanie“, pretože keď budú v Rwande, môžu ich poslať späť do ich domovských krajín.
Rozhodnutie je úderom pre plány konzervatívnej vlády obmedziť príchod nelegálnych migrantov do krajiny, ktoré si pritiahli medzinárodnú pozornosť a kritiku.
Predseda najvyššieho súdu Robert Reed pri čítaní jednomyseľného rozhodnutia povedal, že na Rwandu sa nemožno spoliehať, že dodrží sľuby, že nebude zle zaobchádzať so žiadateľmi o azyl poslanými z Veľkej Británie.

Odkázal pritom na zlú situáciu v oblasti ľudských práv v krajine, ktorá zahŕňa násilné zmiznutia a mučenie aj posielanie migrantov späť do domovských krajín, kde by mohli byť ohrození.
Spojené kráľovstvo a Rwanda v apríli 2022 podpísali dohodu o relokácii migrantov, ktorí prichádzajú do Británie cez Lamanšský prieliv, do východoafrickej krajiny, kde by spracovali ich žiadosti o azyl.
Vláda argumentuje, že to odradí ľudí od toho, aby riskovali svoje životy pri prechode cez jednu z najrušnejších námorných trás na svete, a naruší obchodný model prevádzačských gangov. Opoziční politici, utečenecké skupiny a ľudskoprávne organizácie tvrdia, že plán je neetický a nerealizovateľný.
Nikoho z Británie do Rwandy od uzavretia dohody neposlali. Prvý deportačný let v júni 2022 zastavili v poslednej chvíli, keď zasiahol Európsky súd pre ľudské práva.
Sunak po stredajšom verdikte Najvyššieho súdu uviedol, že to nie je výsledok, ktorý si vláda želala. Dodal však, že Británia a Rwanda rokujú o novej dohode v súvislosti so žiadateľmi o azyl. "Vláda už pracuje na novej zmluve s Rwandou a dokončíme ju vo svetle dnešného rozsudku," povedal britským poslancom.
Britský premiér naznačil, že v prípade potreby je v tejto veci pripravený zmeniť zákony a prehodnotiť niektoré medzinárodné dohovory.