Ženeva/Londýn 21. marca (TASR) - Za stratu pre medzinárodné spoločenstvo považuje švajčiarsky denník La Tribune de Geneve rozhodnutie Mary Robinsonovej, vysokej komisárky OSN pre ľudské práva, odstúpiť v septembri zo svojej funkcie. Robinsonová, píše denník, "sa postavila tradičnému systému medzinárodných vzťahov". Svoju misiu "vnímala ako službu ľuďom a skupinám, ktorých práva ohrozuje štát."
Každý uznáva "jej írsky druh odvahy zmiešaný s anglosaskou húževnatosťou", dodáva denník. Otázkou podľa týchto novín je, "či OSN bude hľadať na jej miesto nejakého nástupcu rovnakých morálnych kvalít, alebo či uprednostní úlisného diplomata, ktorý si radšej nebude chcieť rozhádzať mocných".
Britský denník Independent prišiel so zaujímavou informáciou a tvrdí, že Mary Robinsonovú vystrieda Mo Mowlamová. Táto bývalá ministerka pre Severné Írsko si vyslúžila medzinárodné uznanie za svoju prácu pre mierový proces a pred odstúpením z funkcie v roku 1999 bola podľa prieskumov najobľúbenejšou britskou političkou.
Mo Mowlamová bola vo funkcii v čase podpisu mierovej Veľkonočnej dohody v Severnom Írsku, k čomu prispela svojou srdečnosťou, neformálnosťou a schopnosťou inšpirovať voličov v tejto provincii. Podarilo sa jej presvedčiť nacionalistických politikov o nutnosti kompromisu - a získala si ich chválu ako osobnosť odvážna a schopná vízie.
Po odchode z kresla šéfa severoírskeho rezortu sa stala ministerkou novozriadeného rezortu presadzovania vládnej politiky. V roku 2000 sa však rozhodla pre definitívny odchod z britskej politiky, čím zasadila premiérovi Tonymu Blairovi ťažkú ranu.
"Hovorila som o tom s Tonym niekoľko mesiacov. Je to osobné rozhodnutie. Dlho som premýšľala a rozhodla som sa, že kým odídem do dôchodku, chcem v živote robiť ešte niečo iné. Mám vyše 50 rokov a chcela by som sa presvedčiť, či sa dokážem sústrediť na veci, ktoré má v politike bavili - riešenie konfliktov, medzinárodné udalosti, drogy, pomoc postihnutým. V parlamente a vo vláde je toľko práce, že by som sa tomu nemohla venovať," povedala Mowlamová na vysvetlenie.
Pre Blaira bol odchod Mo Mowlamovej ťažkou ranou. Mowlamová je totiž svojrázna politická osobnosť, ktorá tzv. Novej labour prinášala určitý kredit ľudskosti. Raz sa dokonca priznala, že v mladosti ako študentka fajčila marihuanu, inokedy celkom vážne navrhla, aby sa kráľovná presťahovala z Buckinghamského paláca do niečoho modernejšieho.
"Strávila som v Labouristickej strane celý život. Teraz chcem skúsiť niečo iné - politiku s veľkým P," uviedla vlani najobľúbenejšia britská politička.
Mary Robinsonová odíde zo svojej funkcie v septembri na konci štvorročného mandátu. Za dôvod svojho odchodu označila nedostatok financií a podpory. Priatelia Mo Mowlamovej však tvrdia, že úlohu Robinsonovej prijme len vtedy, ak bude mať dostatočnú podporu OSN. Komisárka pre ľudské práva je často považovaná za akéhosi "útočného psa" generálneho tajomníka OSN a Mary Robinsonová svojou kritikou nahnevala viacero krajín, napríklad Čínu a Rusku, pripomína Independent.
Bývalí kolegovia Mo Mowlamovej sa domnievajú, že táto žena, povestná svojim priamočiarym prístupom by bola perfektnou náhradou za Mary Robinsonovú. Ona sama podľa priateľov považuje túto funkciu za "ideálnu".
Aj na generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana vraj "nesmierne zapôsobilo" Mowlamovej účinkovanie v Severnom Írsku a pravdepodobne podporí kandidatúru tejto "veľkej osobnosti", ako ju nazval, na post komisárky OSN pre ľudské práva, uzatvára Independent.
12 20 lb dem