MOSKVA, BRATISLAVA. Ukrajinec Bohdan Jermochin oslávi 19. novembra osemnáste narodeniny, už teraz má však v ruke predvolanie od vojenského registračného úradu. Presne mesiac po tom, ako dovŕši vek dospelosti, by sa podľa neho mal hlásiť v regrutačnom centre v ruskej Moskovskej oblasti.
Loading
...
Mladík totiž niekoľko mesiacov nedobrovoľne žije v Rusku. Odviezli ho tam ruskí vojaci po obsadení jeho rodného mesta Mariupoľ. Zostať v Rusku Jermochin nechce, pokúsil sa už odtiaľ ujsť.
Jeho právnička na Ukrajine Kateryna Bobrovska vyjadrila obavu, že môže skončiť v bojoch. „Už nemám pochybnosti o plánoch Ruska. Keď Bogdan o tri týždne dovŕši 18 rokov, bude dospelý a s najväčšou pravdepodobnosťou ho pošlú slúžiť do ruskej armády,” citoval jej slová v stredu ruský nezávislý portál Novaja Gazeta.
V piatok však prišla správa, že tínedžer sa bude môcť vrátiť do vlasti. O dohode s Ruskom informoval na sociálnej sieti telegram ukrajinský komisár pre ľudské práva Dmytro Lubinec.
V článku sa dočítate aj:
- prečo panovala obava, že chlapca donútia narukovať,
- ako sa do Ruska dostal,
- ako ho tam nútili zostať.
Ani branci nie sú v bezpečí
Vyjadrenie právničky odmietla Irina Rudnitskaja, ktorá je chlapcovou zástupkyňou v Rusku. Vojenský komisariát mu podľa nej list poslal za účelom zhromaždenia údajov, nie ako povolávací rozkaz. „Je študentom a dostal odklad. Odvedenci aj tak v špeciálnej vojenskej operácii neslúžia,“ povedala pre ruskojazyčnú službu stanice BBC.
„Špeciálnou vojenskou operáciou“ nazýva Kremeľ inváziu na Ukrajinu. Za použitie slova vojna v tomto kontexte hrozí v Rusku až do 15 rokov väzenia.
Ruský prezident Vladimir Putin na začiatku vojny sľúbil, že brancov do aktívnych bojov nezapoja. Z informácií BBC však vyplýva, že aj brancov príležitostne vyslali do bojových zón, napríklad strážiť hranicu s Ukrajinou. Desiatky brancov podľa BBC takto prišli o život.