WASHINGTON. Izrael súhlasil so zavedením denných štvorhodinových "humanitárnych prestávok" v bojoch na severe Pásma Gazy. Oznámil to vo štvrtok Biely dom.
Americký prezident Joe Biden v pondelkovom telefonáte požiadal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o zavedenie každodenných humanitárnych prestávok.
Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby povedal, že prvá humanitárna prestávka má byť oznámená vo štvrtok. Izraelčania sa podľa jeho slov zaviazali oznámiť každú štvorhodinovú prestávku v bojoch aspoň tri hodiny vopred.

Otvoria aj druhý koridor
Izrael otvára aj druhý koridor na evakuáciu civilistov z oblastí, kde v súčasnosti prebiehajú vojenské operácie izraelskej armády proti Hamasu, priblížil Kirby.
"Myslíme si, že sú to prvé významné kroky a samozrejme chceme, aby sa v nich pokračovalo tak dlho, ako to bude potrebné," citovala jeho slová agentúra Reuters.
Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť dodal, že prestávky v bojoch môžu byť užitočné pri snahách o prepustenie "všetkých 239 rukojemníkov vrátane menej ako desiatich Američanov".
Biden novinárom povedal, že žiadal Izraelčanov o "prestávku dlhšiu ako tri dni" na umožnenie rokovaní o prepustení niektorých rukojemníkov zadržiavaných Hamasom. Vylúčil však možnosť všeobecného prímeria medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.
Šéf Bieleho domu tiež uznal, že zavedenie humanitárnych prestávok zo strany Izraela "trvalo trochu dlhšie, ako dúfal".
Nejde o prímerie
Izrael síce nesúhlasil s prímerím vo vojenskom ťažení proti Hamasu, bude však pokračovať v povoľovaní krátkych lokálnych prestávok, aby umožnil prúdenie humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, upresnila izraelská armáda.
"Nie je nijaké prímerie. Opakujem, nijaké prímerie nie je. To čo robíme, tie štvorhodinové okná, sú taktické lokálne prestávky pre humanitárnu pomoc," uviedol hovorca izraelskej armády Richard Hecht.

Izraelské sily v uplynulých dňoch úplne obkľúčili Pásmo Gazy. Armáda uviedla, že umožní civilistom bezpečne prechádzať každý deň počas troch hodín cez hlavnú cestu nazvanú Salah al-Din. Až do stredy to využilo len málo ľudí. V uplynulých dvoch dňoch ich počet však vzrástol.
"Stále vidíme ľudí, desiatky tisíc ľudí, presúvať sa aj napriek tlaku Hamasu, aby sa nepresúvali," uviedol Hecht. Zároveň povedal, že do Pásma Gazy prišlo v stredu 64 nákladných áut s pomocou. Izrael sa pritom podľa hovorcu snaží, aby sa ich počet v budúcnosti zvýšil.
Rokovali aj v Katare
Riaditeľ CIA William Burns a šéf izraelskej spravodajskej služby Mosad David Barnea sa v Dauhe stretli s katarským premiérom. Rokovali o kritériách dohody o prepustení rukojemníkov a prestávkach v bojoch medzi Izraelom a Hamasom.
Výsledok týchto rokovaní nie je jasný.
V Katare sídli viacero politických lídrov Hamasu a Katar je zároveň sprostredkovateľom snáh o prepustenie rukojemníkov, ktorých teroristi uniesli začiatkom októbra pri útoku na Izrael.
Barnea, Burns a katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání sa stretli po stredajšom stretnutí katarských sprostredkovateľov s politickými predstaviteľmi Hamasu.
Výhodou ich stretnutia bolo, že všetky tri strany v reálnom čase sedeli za jedným stolom, aby urýchlili doladenie podmienok možnej dohody o prepustení rukojemníkov, povedal zdroj.

Žiadali dodávky paliva do Gazy
Štvrtkové rokovania zahŕňali aj okolnosti umožnenia humanitárnych dodávok paliva do Pásma Gazy. Izrael ich doteraz odmieta pre obavy, že k palivu sa dostane Hamas a použije ho na bojové účely.
Iný nemenovaný zdroj uviedol v stredu pre agentúru Reuters, že prebiehajú rokovania o prepustení desiatich až 15 rukojemníkov výmenou za jednodňovú až dvojdňovú humanitárnu prestávku v bojoch v Gaze.
Katarský premiér spolu s katarským emirom Tamímom ibn Hamadom al-Sáním odcestovali vo štvrtok do Spojených arabským emirátov (SAE), kde sa stretli so šejkom Muhammadom bin Zájiomd Ál Nahjánom, najvyšším predstaviteľom SAE.
Cieľ ich návštevy nie je bezprostredne jasný, SAE však na rozdiel od Kataru udržiavajú od roku 2020 diplomatické vzťahy s Izraelom.