BRUSEL. Obraz Slovenska by sme si nemali maľovať len v čiernych farbách, tvrdí po slovenských voľbách holandská europoslankyňa Sophia in ’t Veld. „Videla som, ako pred piatimi rokmi ľudia vyšli do ulíc. Som presvedčená, že ľudia na Slovensku si vážia právny štát a demokraciu. Zo Slovenska mám veľmi dobrý dojem, cítim veľké puto s vašou krajinou. Nič z toho, čo vláda alebo ktokoľvek iný hovorí, vo mne tento dojem nepokazí.“
Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej navštívila in ’t Veldová Slovensko ako vedúca monitorovacej skupiny pre demokraciu, právny štát a základné práva opakovane. Slovensko sa v ostatných piatich rokoch vydalo na cestu zásadnej a ťažkej reformy a nastolenia spravodlivosti a je dôležité, aby tento proces pokračoval, povedala in’t Veldová v spoločnom rozhovore pre SME, Denník N a denník Pravda v stredu v Bruseli.
„Ale pri pohľade na personálne zmeny, ktoré robí nová vláda, a pri počúvaní výrokov, ktoré zaznievajú, si nie som istá, že sa tak stane,“ dodala. „Plány tejto vlády sú naozaj veľmi problematické, rovnako ako to, čo sme už videli.“
Osobitne znepokojujúce sú podľa nej zmeny v polícii. „Počula som, že šéfom tajnej služby by sa mohol stať Tibor Gašpar. U mňa by nebol kandidátom číslo jeden.“
V článku sa dočítate:
- prečo je Orbánova vláda pre Fica nevýhodou,
- aké obavy panujú v Bruseli ohľadom pomoci Ukrajine,
- prečo je pre Úniu dôležitý právny štát.
Maďarsko ukázalo cestu
Právny štát je jedným z hlavných pilierov Európskej únie a aj preto európske inštitúcie sledujú dodržiavanie jeho princípov v jednotlivých členských štátoch. Od januára 2021 môže Únia dodržiavanie týchto princípov vymáhať vďaka nástroju na ochranu spoločného európskeho rozpočtu.
„Znamená to, že vlády musia dodržiavať štandardy právneho štátu, inak stratia prístup k eurofondom,“ hovorí in ’t Veldová.