GAZA, BRATISLAVA. Salman al-Bašír z TV Palestine akurát na juhu Pásma Gazy v živom vysielaní hovoril o tom, ako do nemocnice prichádzajú zranení, keď mu člen štábu spoza kamery oznámil, že medzi obeťami izraelského bombardovania je aj ich kolega Mohammed Abu Hatab.
Novinár zahynul spolu s desiatimi členmi svojej rodiny v meste Chán Júnis, kam sa presunuli mnohí utečenci zo severu Gazy. Len tridsať minút predtým v televízii tiež informoval o situácii v meste.
„Zomierame jeden za druhým a nikoho to nezaujíma,“ vravel al-Bašír vzlykajúc v živom vysielaní po tom, čo sa dozvedel o jeho smrti. „Nemáme žiadnu ochranu, žiadnu imunitu, tieto ochranné prostriedky a prilby nás neochránia,“ dodal a začal si vyzliekať nepriestrelnú vestu.
Uplynul mesiac odkedy Hamas zaútočil na Izrael a izraelská armáda začala odvetné útoky na územie Gazy. V regióne odvtedy zahynulo viac novinárov ako na na Ukrajine od začiatku ruskej invázie. Izrael podľa medzinárodných organizácií dostatočne nedbá o ich ochranu a do oblasti navyše nechce pustiť žiadnych zahraničných reportérov.
Izrael tvrdí, že vynakladá maximálne úsilie na to, aby sa vyhol zabíjaniu civilistov a obviňuje Hamas z toho, že operuje v obytných zónach a zaštiťuje sa civilistami. Ozbrojené sily Izraela však zároveň koncom októbra upozornili agentúry Reuters a AFP, že nedokážu garantovať bezpečnosť ich novinárov.
V článku sa dočítate:
- prečo je práca novinárov v Gaze odlišná od iných konfliktov,
- prečo do Gazy nechcú pustiť zahraničných reportérov,
- pod akým psychickým tlakom reportéri pracujú.
Pridusiť informácie z Gazy
V nedeľu izraelská armáda oznámila, že jej jednotky obkľúčili mesto Gaza a rozdelili Pásmo Gazy na dve polovice. Očakáva sa, že izraelské jednotky vkročia do mesta v najbližších dňoch. Cez víkend sa na sever enklávy dostali aj novinári niektorých zahraničných médií – v obrnených vozidlách, za stáleho sprievodu izraelskej armády.
Medzinárodné organizácie však kritizujú to, že do ostatných častí Pásma Gazy sa zahraniční novinári bez povolenia Izraela nedostanú a tí, ktorí v oblasti sú, často zomierajú alebo sú zranení pri bombardovaní. Od 7. októbra zahynulo v Izraeli, v Libanone a v Pásme Gazy podľa organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) najmenej 41 novinárov či pracovníkov médií.