KÁTHMANDÚ. Nepálom otriaslo v piatok neskoro večer zemetrasenie, ktoré si podľa doterajších správ vyžiadalo najmenej 157 mŕtvych.
Ako uviedla Geologická služba Spojených štátov, zemetrasenie s magnitúdom 5,6 vychádzalo z hĺbky 18 kilometrov. Epicentrum bolo v okrese Jajarkot asi 400 kilometrov severovýchodne od nepálskej metropoly Káthmandú.
Úrady naďalej očakávajú nárast počtu obetí, pričom poznamenali, že v mnohých oblastiach bola prerušená komunikácia. Zemetrasenie nastalo neskoro večer v čase, keď už mnoho ľudí spalo.
Otrasy bolo cítiť aj v indickom hlavnom meste Naí Dillí, vzdialenom viac ako 800 kilometrov. India ponúkla susednému Nepálu pomoc pri záchranných prácach.
Indický premiér Naréndra Módí zdieľal na sociálnych sieťach, že je hlboko zarmútený stratami na životoch a škodami v dôsledku zemetrasenia v Nepále. „India je solidárna s ľudom Nepálu a je pripravená poskytnúť všetku možnú pomoc,“ povedal.
Nepál leží na hlavnom geologickom zlome, kde indická tektonická doska tlačí na eurázijskú dosku a vytvára pohorie Himaláje, pričom zemetrasenia sú tu pravidelným javom.
Nepálsky premiér Pušpa Kamál vyjadril "hlboký zármutok nad ľudskými škodami spôsobenými zemetrasením".
V roku 2015, keď Nepál zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,8 a zničilo viac ako pol milióna domov, zahynulo takmer 9000 ľudí a viac ako 22-tisíc bolo zranených. Prírodný živel zároveň poškodil alebo zničil takmer 8000 škôl.
Stovky pamiatok a kráľovských palácov - vrátane tých zapísaných na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v údolí Káthmandu -, ktoré priťahovali návštevníkov z celého sveta, boli zničené, čo bol veľký úder pre cestovný ruch.