DAUHA, BRATISLAVA. Sme na pokraji veľkého víťazstva, ohlasoval 7. októbra v televízii riadenej hnutím Hamas jeho líder Ismaíl Haníja. Jeho militanti v tom čase masakrovali Izraelčanov a obyvatelia Pásma Gazy možno už tušili, že izraelská reakcia bude tvrdá.
Haníja však nehovoril z Gazy, ktorú jeho hnutie ovláda, odkiaľ vypúšťa rakety na židovský štát a ktorá sa dostáva na pokraj humanitárnej katastrofy. Nežije tam už dávno, namiesto toho si od roku 2012 užíva luxus katarskej metropoly Dauha.
Emirát dovolil lídrom Hamasu usadiť sa v Dauhe v roku 2012, keď pre krvavú občiansku vojnu v Sýrii hľadali nové útočisko. Tým sa katarská pomoc Pásmu Gazy nekončí. Katar tiež financuje platy štátnych zamestnancov v tejto oblasti, ktorú Hamas ovláda od roku 2006. Katar tam pred 7. októbrom posielal tridsať miliónov dolárov mesačne.
Kancelária Hamasu v Katare sa v posledných rokoch podľa medializovaných informácií využívala pri rokovaniach o upokojení situácie v Pásme Gazy. Po teroristických útokoch zo 7. októbra však dostáva ešte väčší význam – na území emirátu sa rozhoduje o osude viac ako dvoch stoviek zajatcov, ktorých so sebou zobrali militanti z Hamasu.

Z krajiny s ani nie s troma miliónmi obyvateľov sa tak znovu stáva hráč, ktorého vplyv výrazne presahuje jeho veľkosť. Podobne ako pred rokom, keď sa na území Kataru konal futbalový svetový šampionát. Kupovaniu vplyvu v prospech Kataru sa týkala aj veľká korupčná kauza v Európskom parlamente.
„Katarčania sú v otázke rukojemníkov nenahraditeľným diplomatickým nástrojom,“ cituje Bloomberg Ajhama Kamala z konzultačnej firmy Eurasia Group. „Len minimum regionálnych hráčov má také hlboké vzťahy, aby vedeli v tomto niečim pohnúť.“
V článku sa tiež dočítate:
- koho všetkého Katar ukrýval,
- čím si pohneval susedné arabské štáty,
- v čom sa jeho situácia podobá švajčiarskemu bankárovi z roku 1939,
- v ktorých rokovaniach už Katar prišiel vhod,
- čo by spôsobilo vyhnanie lídrov Hamasu z krajiny.
Koho Katar ukrýval
Keď analytici hovoria o politickej pozícii Kataru, často používajú metaforu podpaľača a hasiča. Naznačujú, že Katar zvykne priamo či nepriamo vyvolať problém v regióne a potom sa vďaka vzťahom s oboma stranami ponúkne ako mediátor.
Krajina vďaka tomu získava vplyv, ktorý by v susedstve oveľa väčšej Saudskej Arábie alebo bohatých Spojených arabských emirátov získavala len ťažko.
Katar napríklad poskytol útočisko kazateľovi Jusefovi Karadávímu. Arabské kráľovstvá a autokratické režimy sa obávali najmä jeho vplyvu v rámci fundamentalistického hnutia Moslimské bratstvo, zomrel minulý rok vo veku 96 rokov.