PEKING. Čína vo štvrtok uviedla, že jej jednotky sú "v neustálej pohotovosti" po tom, ako americké a kanadské vojnové lode preplávali Taiwanským prielivom. Bola to ich druhá spoločná misia za uplynulé dva mesiace.
Ako uvádza tlačová agentúra AFP, americký torpédoborec Arleigh Burke s riadenými strelami (DDG) a kanadská fregata HMCS Ottawa triedy Halifax "rutinne" preplávali cez prieliv, ktorý oddeľuje Taiwan od pevninskej Číny.
"Jednotky v oblasti zostávajú v neustálej vysokej pohotovosti a budú rozhodne chrániť národnú suverenitu a bezpečnosť, ako aj mier a stabilitu v regióne," uviedol vo vyhlásení hovorca Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády. Preplávanie lodí označil za "verejný chaos".

Čína vyslala bojové lietadlá
Čínska armáda vyslala 20 bojových lietadiel, medzi ktorými sa nachádzal nešpecifikovaný počet stíhačiek a bezpilotných lietadiel, vo štvrtok popoludní prekročili takzvanú stredovú líniu v Taiwanskom prielive, ktorá sa považuje za neoficiálnu hranicu medzi Čínou a Taiwanom.
Taiwan k nim vyslal svoje letectvo, zatiaľ čo ich monitorovali raketové systémy, uviedlo vo štvrtok taiwanské ministerstvo obrany.
Podľa nemenovaného taiwanského bezpečnostného predstaviteľa Čína zintenzívnením svojich vojenských aktivít v blízkosti Taiwanu vyvíja tlak na Spojené štáty, s ktorými v súčasnosti vedie rokovania na vysokej úrovni. Týmto spôsobom sa snaží zlepšiť svoju vyjednávaciu pozíciu.
Dve vojnové lode USA a Kanady preplávali cez prieliv aj 9. septembra. Spojené štáty a ich západní spojenci zintenzívnili "slobodu plavby" vojenských plavidiel v Taiwanskom prielive aj v Juhočínskom mori s argumentom, že obe oblasti sú medzinárodné námorné trasy, čo "dráždi" Peking.
Biden sa plánuje stretnúť s Ťin-pchingom
Americká Siedma flotila vo vyhlásení uviedla, že tranzit sa uskutočnil v súlade s medzinárodným právom a "cez koridor v prielive, ktorý je mimo teritoriálnych vôd ktoréhokoľvek pobrežného štátu".
"Spolupráca, ako je táto, predstavuje ústredný bod nášho prístupu k bezpečnému a prosperujúcemu regiónu, v ktorom môžu lietadlá a lode všetkých krajín lietať, plávať a operovať všade tam, kde to umožňuje medzinárodné právo," tvrdí flotila.
Čínsky minister zahraničných vecí Wang I sa minulý týždeň na trojdňovej návšteve Washingtonu stretol s americkým prezidentom Joeom Bidenom, šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom a s poradcom Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom.
Washington v utorok uviedol, že Biden sa v novembri stretne s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Čína túto informáciu zatiaľ nepotvrdila.
Pevninská Čína si nárokuje Taiwan ako svoje územie. Pre zhoršenie vzájomných vzťahov v poslednom čase zvýšila vojenský a politický tlak na tento samosprávny ostrov. V septembri v priebehu 24 hodín vyslala do okolia Taiwanu 103 lietadiel.