Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Násilie osadníkov voči Palestínčanom na Západnom brehu Jordánu dosiahlo po útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra rekordnú úroveň, tvrdia skupiny na ochranu ľudských práv. Varujú, že radikálne osadnícke hnutie sa snaží upevniť svoju prítomnosť na celom spornom území.
Izraelská ľudskoprávna skupina B'Tselem oznámila, že od začiatku vojny v Pásme Gazy zabili izraelskí osadníci najmenej sedem Palestínčanov; podľa OSN za rovnaké obdobie zabili izraelské sily na Západnom brehu viac ako sto Palestínčanov. Približne 500 Palestínčanov bolo vyhnaných zo svojich domovov.
Útoky zintenzívnili napätie na Západnom brehu Jordánu, kde sa po náraste izraelských razií a zatýkania už teraz množia výzvy na boj. Skupiny osadníkov tvrdia, že konajú v sebaobrane.
Ešte pred 7. októbrom uskutočnili palestínski militanti tento rok smrtiace útoky v židovských komunitách na celom území.
Obete násilia osadníkov sú v drvivej väčšine civilisti. Palestínske rodiny sa obávajú, že prežívajú ďalšie obdobie násilného vyvlastňovania.
Vo vzácnom priamom odsúdení násilia americký prezident Joe Biden minulý týždeň povedal, že útoky "extrémistických osadníkov" sa rovnajú "prilievaniu benzínu" do už horiaceho ohňa.
"Musí sa to zastaviť," povedal. "Musia niesť zodpovednosť."
Medzinárodná pozornosť a izraelské bezpečnostné sily sa však sústreďujú na Pásmo Gazy a Palestínčania tvrdia, že sú často terčom útokov izraelských policajtov, ktorí majú na starosti ich ochranu.
V článku sa dočítate:
- čo tvrdí izraelská ľudskoprávna organizácia B'Tselem,
- o praktikách izraelských osadníkov na Západnom brehu,
- ako na výtržnosti reaguje izraelská polícia,
- o reakciách napadnutých Palestínčanov,
- čo si myslia izraelskí osadníci.
Šokovaná komunita
Potom, ako izraelský osadník v sobotu v dedine Sawiya zastrelil 38-ročného Bilala Saleha, izraelská polícia na mieste činu požiadala jeho brata Hašema o očité svedectvo. Keď sa priblížil k ich džípu, reportéri denníka Post videli, ako ho uniformovaní policajti odtiahli nabok a potom mu nasadili putá.
Hašema strčili do neoznačeného nákladného auta s civilnými poznávacími značkami a odviezli ho s vojenským sprievodom. Izraelská polícia oznámila Hašemovej rodine, že je zadržaný pre obvinenie z podpory Hamasu.
Príbuzní a susedia v dedine hovoria, že osadníci často obťažujú farmárov, ale smrteľný incident ich šokoval.
"Nikdy som si nemyslel, že na nás budú strieľať," povedal Hašem pre denník Washington Post ešte pred svojím zatknutím. "Ani po tom, ako vystrelili, som nevedel, že môj brat bol zasiahnutý, kým som si nevšimol, že leží na zemi."
Yossi Dagan, vedúci osadníckej rady zastupujúci severný Západný breh, napísal na facebooku, že strelec strieľal v sebaobrane po tom, čo ho "desiatky rozvášnených prívržencov Hamasu napadli kameňmi".
B'Tselem tvrdí, že osadníci používajú osvedčené metódy zastrašovania a násilia, aby Palestínčanov vyhnali. V posledných týždňoch sú útoky intenzívnejšie a častejšie.
"Rozšíril sa nielen rozsah, ale aj závažnosť útokov," povedala Dror Sadot, hovorkyňa B'Tselem. Osadníci majú podľa nej pocit, že môžu konať "beztrestne", keďže medzinárodné spoločenstvo sa pozerá na Pásmo Gazy. "Teraz je to ako na divokom západe," tvrdí.

Policajt zavesil
Tarik Mustafa, ktorý s rodinou utiekol z domova do susednej dediny, hovorí, že sa ozbrojení osadníci začali po 7. októbri takmer každý deň potulovať po malej beduínskej komunite Wadi Siq a vyhrážali sa Palestínčanom masakrom, ak odmietnu odísť.
"Vypadnite odtiaľto, choďte do Jordánska," kričali osadníci v arabčine predtým, ako zbúrali viaceré stany. Jeden z osadníkov odišiel s Mustafovým autom a prinútil ho, aby s manželkou a tromi deťmi išiel pešo do najbližšieho mesta.
Mustafa povedal, že zavolal izraelskú políciu, ale keď sa pokúsil incident nahlásiť, policajt zavesil.
Z malebného údolia východne od Ramalláhu podľa Mustafu vyhnali asi 40 ľudí. Nemyslí si, že sa niekedy bude môcť vrátiť domov.
"Predtým na nás kričali, aby sme išli do Ramalláhu. Teraz nám hovoria, aby sme išli až do Jordánska."

Rôzne scenáre útokov
Osady začali dostávať zbrane od izraelskej vlády. Vyzbrojiť "stovky" komunít plánuje iniciatíva, na čele ktorej je krajne pravicový minister národnej bezpečnosti Itamar Ben Gvir. Miestne ozbrojené dobrovoľnícke skupiny sa rozširujú a formalizujú.
"Obrátime svet naruby, aby boli mestá chránené," povedal Ben Gvir, ktorý sa preslávil ako aktivista radikálneho osadníckeho hnutia.
"Musíme predpokladať, že to, čo sa stalo [po teroristickom útoku z Pásma Gazy], sa tu môže stať kedykoľvek," povedal Erik Claster, obyvateľ osady Efrat južne od Betlehema a člen jej dobrovoľníckych obranných jednotiek. "Tu sme obkľúčení," povedal a ukázal na palestínske dediny za osadou na kopci.
Efratský Kitat Konenut, teda tím rýchlej reakcie, sa koncom minulého týždňa zhromaždil v komunitnom centre, a potom sa rozišiel do obytných ulíc na cvičenia rôznych scenárov útokov. Veliteľ zvolával rozkazy cez vysielačku: Hovoril "teroristi vo vozidle" alebo "viacero teroristov pešo".
Claster je členom dobrovoľníckej jednotky už roky, ale teraz berie svoje povinnosti vážnejšie. Podobne ako väčšina ostatných mužov si kúpil nové vybavenie vrátane nepriestrelnej vesty a vylepšeného puškohľadu. Povedal, že mnohí už majú osobné strelné zbrane a tí, ktorí majú pištole, si chcú zaobstarať pušky.
Prísnejšia bezpečnosť je v Efrate, pomerne veľkej osade s viac ako 10-tisíc obyvateľmi, viditeľná všade. Vstup a výstup strážia dodatoční vojaci. Skupinu palestínskych zberačov odpadu sledovala ochranka osady, keď robili obchôdzku.
V menšej osade pri Ramalláhu reportérom Washington Postu pred plánovanou návštevou povedali, že im nebude umožnený vstup "s arabským vodičom alebo arabským personálom pre bezpečnostné pravidlá".
Počet židovských obyvateľov na Západnom brehu - území, ktoré bolo kedysi plánované ako súčasť palestínskeho štátu - prekročil začiatkom tohto roka hranicu pol milióna a osady sa za vlády izraelskej pravicovej vlády ďalej rozrastajú.
Palestínčania obviňujú najradikálnejší okraj hnutia, že cynicky využíva útok Hamasu na dosiahnutie svojho dlhodobého cieľa, ktorým je zabrať väčšie územie.

Bez ochrany
V piatok sa skupina osadníkov zhromaždila na kruhovom objazde pri palestínskej dedine Taybeh neďaleko Ramalláhu. Hŕstka mužov vyšla na ulicu, aby sa pomodlila, zatiaľ čo sa v blízkosti zhlukovali deti.
Pol tucta izraelských vojakov okolo miesta zastavilo dopravu v oboch smeroch. Osadníci v okoloidúcich autách trúbili na ich podporu.
"Je to nenásilný spôsob vyjadrenia solidarity a protestu," povedal Barry Šuman, 58-ročný právnik, ktorý sa pripojil k popoludňajšej modlitbe po tom, čo sa dozvedel, že deň predtým bol pri prepade vážne zranený mladý muž z jeho osady Kochav Hashachar neďaleko Ramalláhu.
Šuman povedal, že medzi osadníkmi je "obrovský hnev" po útoku Hamasu, ktorý bol najsmrteľnejším v histórii krajiny.
"Nemôžete dovoliť, aby to pokračovalo," hovorí s odkazom na hrozby zo strany palestínskych militantov vrátane nových skupín na Západnom brehu, ktoré sa tento rok chopili zbraní. "Treba to vyčistiť," povedal.
"Toto prináša späť odhodlanie 'už nikdy viac'," povedal Šuman. "Všetkých, ktorí sa zameriavajú na naše zničenie, musíme zničiť."

Obyvatelia okolitých dedín však tvrdia, že nemajú žiadne spojenie s militantmi a len sa snažia uživiť z pôdy, ktorú obrábali celé generácie. Len niečo vyše kilometra po ceste od miesta, kde sa osadníci modlili, dvaja Palestínčania s čerstvými modrinami a obväzmi povedali, že ich napadli muži, ktorí ich falošne obvinili z prepadnutia.
"Nikdy neboli takíto," povedal 53-ročný Younis Kaabneh s hlavou omotanou bielou gázou. Povedal, že osadníci zbili jeho a jeho rodinu palicami po tom, ako odmietli opustiť svoj dom pri Taybehu.
Jeden z úderov do hlavy si podľa neho vyžiadal stehy a jeho sestra mala zlomené obe ruky. Teraz sa príliš bojí, aby sa vrátil domov. "Nemá nás kto ochrániť," hovorí.
"Mám podozrenie, že sa [izraelskí osadníci] snažili brániť a niekto schytal úder," povedal Šuman.
Avi Nadel, spoluobyvateľ Kochav Hashachar, hovorí, že útok Hamasu "bol drsným prebudením, ale pre niektorých to nebolo až také prekvapenie". Izraelský politický diskurz sa po 7. októbri podľa neho posunul doprava, čo prospieva osadníckemu hnutiu.
"Niekedy je dobré, keď je menej rozmanitosti," myslí si.
Autor: Susannah George, Sufian Taha