PODGORICA. Poslanci čiernohorského parlamentu po týždňoch rokovaní schválili novú vládu premiéra Milojka Spajiča zloženú z proeurópskych a prosrbských strán.
Nový kabinet Spajiča z Hnutia Európa teraz! bude mať 18 ministerstiev a päť podpredsedov vlády. Jeho súčasťou budú stredopraví proeurópski demokrati, prosrbská Socialistická ľudová strana a päť strán albánskej menšiny.
"Naše štyri hlavné zahraničnopolitické priority sú plné členstvo... v EÚ, aktívne, dôveryhodné členstvo v NATO, zlepšenie dobrých vzťahov so susedmi a posilnenie úlohy krajiny v multilaterálnych organizáciách," povedal Spajič.
Vláda sa takisto zameria na zlepšenie životnej úrovne obyvateľov, reformy umožňujúce vyššie fiškálne príjmy, investície, lepšie podnikateľské prostredie a súdnictvo.
Poslanci schválili vládu 46 hlasmi v 81-člennom parlamente.
Čierna Hora po minuloročnej ruskej invázii na Ukrajinu prijala na rozdiel od Srbska sankcie voči Moskve, poslala Ukrajine pomoc a vyhostila viacerých ruských diplomatov. Kremeľ zaradil Čiernu Horu na zoznam nepriateľských štátov.
Von der Leyenová navštívila Čiernu Horu
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok vyzvala Čiernu Horu, aby pokračovala v procese integrácie krajiny do Európskej únie.
Von der Leyenová sa s najvyššími predstaviteľmi tejto balkánskej krajiny stretla len niekoľko hodín po schválení novej vlády.
"Čierna Hora je v prístupovom procese do EÚ dlhodobo najpokročilejšou krajinou západného Balkánu a s radosťou pozorujem, že ste odhodlaní udržať si... túto pozíciu," povedala von der Leyenová po rokovaní s prezidentom Jakovom Milatovičom v Podgorici.
"Spolu by sme teraz mali prejsť poslednú míľu, doviesť to cez cieľovú čiaru," dodala.
Loading
...
Prijímací proces sa spomalil
Von der Leyenová je v súčasnosti na turné po krajinách západného Balkánu ašpirujúcich na vstup do 27-členného bloku. V rámci tejto cesty už navštívila Severné Macedónsko a Kosovo. Z Čiernej Hory plánuje v utorok odcestovať do Srbska.
Prijímací proces krajín v tomto regióne sa spomalil najmä v dôsledku neochoty členských štátov EÚ a pomalých reforiem v samotných kandidátskych krajinách. Ako prvé začali rokovať o vstupe do EÚ Srbsko a Čierna Hora.
Minulý rok nasledovalo Albánsko a Severné Macedónsko. Bosna a Hercegovina a Kosovo v procese výraznejšie zaostávajú. Nezávislosť Kosova neuznáva päť členských krajín Európskej únie vrátane Slovenska.