„Číslo, ktoré voláte, je momentálne nedostupné. Zavolajte neskôr prosím.“ Palestínčania, humanitárne organizácie aj médiá stratili kontakt so zamestnancami a blízkymi po tom, čo Izrael v piatok náletmi vyradil bunkové veže aj káblové vedenia nad Pásmom Gazy. Odrezal tak 2,3 milióna obyvateľov územia od vonkajšieho sveta a vzájomného kontaktu, zatiaľ čo zintenzívnil obliehanie.
„Na severe Pásma Gazy došlo k obrovskému bombardovaniu v takom rozsahu, aký sme nikdy predtým nevideli,“ uviedol Rushdi Abualouf, novinár BBC, ktorý sa na mieste nachádza. „V nemocnici mi vodiči sanitiek povedali, že s nikým nemôžu komunikovať, a tak sa len vezú smerom k výbuchom.“
Všade podľa jeho slov vypukla panika, pretože sa ľudia nedokázali spojiť so svojimi blízkymi, aby skontrolovali, či sú v bezpečí.
Záznamy z pozícií v tesnej blízkosti Pásma Gazy ukázali podľa The Guardian noc neustálych náletov, ktoré sfarbili nočnú oblohu na oranžovo. Odrezanie enklávy od komunikačných sietí a intenzívne bombardovanie v noci z piatka na sobotu predchádzalo pozemnej operácii izraelskej armády v Pásme Gazy. Tá je odpoveďou Izraela na útok Hamasu zo 7. októbra.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu večer oznámil, že vstupom vojsk do Pásma Gazy sa začala druhá fáza vojny, ktorej cieľom je zničiť Hamas a oslobodiť rukojemníkov. Netanjahu podľa The Times of Israel povedal, že rozhodnutie spustiť pozemnú operáciu prijali jednomyseľne vojnový kabinet aj bezpečnostná rada štátu. „Izrael nebojuje len svoju vojnu, ale aj vojnu ľudstva proti barbarom.“
Počet obetí nebude aj pre výpadok infraštruktúry hneď známy, navyše informácie o úmrtiach oznamujú úrady, ktoré ovláda militantné hnutie Hamas. Prerušenie komunikácie podľa Amnesty International spôsobuje, že dokumentovanie porušovania ľudských práv je čoraz náročnejšie. Aj Deborah Brown, vedúca výskumníčka v Human Rights Watch, pre al-Džazíra vyjadrila obavu, že výpadok môže poskytnúť zásterku pre vojnové zločiny a prispieť k beztrestnosti v rámci porušovania ľudských práv.
„Márnice sú plné. Viac ako polovicu mŕtvych tvoria ženy a deti,“ uviedla Svetová zdravotnícka organizácia podľa The Washington Post vo vyhlásení.
Komunikačné služby sa v Pásme Gazy začali podľa portálu monitorujúceho sieťové pripojenie na celom svete, NetBlocks, obnovovať v nedeľu ráno.
V článku sa dočítate:
- čo Palestínčanom v Pásme Gazy odkazujú Izraelské obranné sily,
- ako hlasovalo Slovensko na Valnom zhromaždení OSN,
- čo cítia rodiny 229 rukojemníkov nachádzajúcich sa v Pásme Gazy.
Naliehavá prosba
Izrael k dnešnému dňu podnikol už nespočetné množstvo náletov v reakcii na útoky Hamasu zo 7. októbra, pri ktorých podľa izraelských predstaviteľov zahynulo 1 405 ľudí, väčšinou civilistov. Podľa palestínskych úradov, ktoré kontroluje Hamas, zahynulo pri izraelských útokoch už najmenej 7326 Palestínčanov vrátane viac ako 3000 detí.
Izraelské obranné sily v sobotu vpadli do Pásma Gazy, kde podľa vyhlásenia izraelskej armády zasiahli 150 cieľov Hamasu a zabili dvoch veliteľov hnutia, jedného od vzdušných jednotiek a druhého od námorných.
Podobné operácie uskutočnila izraelská armáda aj v predchádzajúcich dňoch a po niekoľkých hodinách sa vždy z pobrežného územia stiahla. Izraelské jednotky však v sobotu zostávajú v Pásme Gazy a pokračujú v bojoch.

Vojna bude podľa Netanjahuových slov dlhá a tvrdá. „Budeme bojovať za obranu vlasti. Budeme bojovať a nestiahneme sa,“ povedal. Na tlačovej konferencii dodal, že sa modlí za bezpečnosť izraelských vojakov.
Izraelská armáda vyhlásila, že po rozšírení pozemných akcií v Pásme Gazy identifikovala, napadla a neutralizovala niekoľko teroristických buniek. V ofenzíve sú nasadené tankové, ženijné a delostrelecké jednotky. Izraelské ozbrojené sily sa predovšetkým snažili zasiahnuť sieť tunelov a podzemných komôr, v ktorých Hamas operuje po celej enkláve.