Houston 2. augusta (TASR) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok rozhodol, že astronauti v stredu vykonajú potenciálne riskantnú opravu na spodnej strane raketoplánu Discovery, kde z ochranného plášťa vytŕčajú dva kusy výplne.
Rozhodnutie o bezprecedentnej operácii - počas 24-ročnej histórie raketoplánov astronauti pri výstupoch do vesmíru nikdy nepracovali na ich spodnej strane - bolo prijaté s cieľom vylúčiť akékoľvek nebezpečenstvo pre posádku pri návrate na Zem, informoval zástupca vedúceho programu raketoplánov Wayne Hale.
Kontrola Discovery spojeného s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS) ukázala, že na dvoch miestach jeho tepelného štítu vytŕčajú zo štrbín medzi tepelnými doštičkami necelé tri centimetre výplnného keramického materiálu.
Technici NASA nemajú dostatok poznatkov o tom, ako môže porucha termálne a aerodynamicky ovplyvniť návrat na Zem. Pri predošlých letoch nebolo takého niečo zistené, keďže dosiaľ neboli po vypustení raketoplánov vykonávané tak rozsiahle kontroly vonkajšieho plášťa. V minulosti možno chumáče výplne taktiež vytŕčali zo štrbín, možno boli spálené alebo odpadli počas návratu na Zem, uviedol Hale.
Odstrániť vyčnievajúci materiál, ktorý by pri vstupe do atmosféry mohol generovať nebezpečné teplo, dostane za úlohu jeden z astronautov Steve Robinson počas plánovaného stredajšieho tretieho výstupu do otvoreného vesmíru. Hoci plán opravy je relatívne jednoduchý, bude musieť mimoriadne dbať na to, aby nepoškodil okolité doštičky.
Mimo priameho dohľadu členov posádky Discovery a ISS sa Robinson, pracujúci sám na konci robotického ramena stanice, najskôr pokúsi vytŕčajúci materiál jemne vytiahnuť. Ak to nepôjde, bude sa snažiť odrezať ho upravenou pílkou.
Zničenie raketoplánu Columbia v roku 2003, pri ktorom zahynulo sedem astronautov na palube, spôsobilo poškodenie tepelného štítu v dôsledku odpadávajúcej penovej izolácie na palivovej nádrži. Podobný problém bol zaznamenaný počas štartu Discovery, čo viedlo NASA k odloženiu ďalších letov.