GAZA. Organizácia Spojených národov (OSN) vydala vo štvrtok varovanie pred útokmi v Pásme Gazy a uviedla, že nikde v tejto enkláve nie je bezpečne.
"Ľuďom nezostali žiadne možnosti. Nikde v Pásme Gazy nie je bezpečne," povedala Lynne Hastingsová, humanitárna koordinátorka OSN pre Gazu. Varovanie vychádza v čase intenzívnych náletov na túto palestínsku enklávu, očakáva sa tiež, že Izrael pripravuje pozemnú operáciu.
Izraelská armáda vyzvala 13. októbra civilných obyvateľov Pásma Gazy, aby sa evakuovali na juh enklávy. Armáda však vykonáva nálety aj tam, upozorňuje AFP.
Izraelská armáda apel zopakovala aj vo štvrtok, zároveň však informovala, že Hamas civilistom v presunoch na juh Gazy bráni. Armáda vo svojej správe citovala istého Palestínčana tvrdiaceho, že viacerí civilisti boli pri pokuse o útek zo severu Gazy zastrelení.

Agentúra DPA upozorňuje, že tieto informácie nie je možné overiť. Dodáva však, že podľa tvrdení izraelskej armády utieklo zo severu na juh Gazy už prinajmenšom 700-tisíc ľudí. Organizácia Spojených národov udáva, že v dôsledku útokov Izraela je vysídlených už 1,4 milióna ľudí.
Juh trápi nedostatok vody
Juh zároveň trpí nedostatkami vody, aj keď sa situácia podľa správy Úradu Organizácie Spojených národov pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) "dočasne zlepšila".
S pomocou Detského fondu OSN (UNICEF) a Agentúry OSN pre pomoc a prácu v prospech palestínskych utečencov (UNRWA) sa podľa OCHA podarilo do kľúčových zariadení v Pásme Gazy doručiť "malé množstvo paliva z existujúcich zásob".
Palivo sa podľa úradu dá použiť na prevádzkovanie čerpadiel na vodu. Dodal však, že aj toto palivo sa vo štvrtok minie a dodávky vody z vodovodu sa opäť znížia.
Hrozí humanitárna katastrofa
OCHA vo svojej správe ďalej uviedol, že Izrael zakázal dovážať do Pásma Gazy palivo. Neobsahovali ho ani prvé dodávky humanitárnej pomoci. UNRWA pritom v pondelok upozornila, že bez paliva nie je možné účinne poskytovať humanitárnu pomoc.
Nedostatok vody sužuje Pásmo Gazy už desiatky rokov a každodenne ju tam privážali kamióny.
Izrael vyhlásil totálnu blokádu Pásma Gazy, v rámci ktorej prerušil pre 2,4 milióna obyvateľov tohto palestínskeho územia dodávky potravín, vody, paliva a elektriny.
Hrozí pritom, že akútny nedostatok týchto komodít môže v Gaze spôsobiť humanitárnu katastrofu.
Počet obetí sa zvyšuje
Militanti z palestínskeho radikálneho hnutia Hamas 7. októbra prenikli z Pásma Gazy na územie Izraela, kde začali masakrovať obyvateľstvo i vojakov.
Podľa izraelských predstaviteľov zabili vyše 1400 ľudí, väčšinou civilistov, a ďalších viac než 200 uniesli ako rukojemníkov do Pásma Gazy.
Izrael odpovedal intenzívnymi leteckými údermi na túto malú palestínsku enklávu, pri ktorých podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva, ktoré ovláda Hamas, zahynulo už 7028 ľudí. Medzi obeťami je podľa rezortu aj 2913 detí a 1709 žien.
Izraelská armáda v tejto súvislosti upozorňuje, že Hamas zámerne umiestňuje svoju vojenskú infraštruktúru do civilných objektov a využíva palestínskych civilistov ako ľudské štíty.