Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Šesť cyklón sa práve teraz preháňa tropickými oblasťami a zmieta sa nad oceánom a nad pevninou na oboch pologuliach. Väčšina z nich prináša vážne následky pre obývané oblasti a jedna z nich zaznamenala aj rekord.
Najsilnejšou z tejto skupiny je tropická cyklóna Lola, ktorá v pondelok večer dosiahla na austrálskej cyklónovej stupnici stav 5. kategórie, keď priniesla drsné počasie na Vanuatu, približne 3200 kilometrov na východ od Austrálie. Je to najskoršia silná búrka v juhozápadnom Pacifiku zapadajúca do trendu, že silné búrky vznikajú v búrkových sezónach skôr, pretože oceány sa otepľujú.
Tropická cyklóna Tej prináša katastrofálne záplavy v Jemene po tom, ako sa z Arabského mora dostala do vnútrozemia. Na opačnom konci Indického oceánu sa z Bengálskeho zálivu na pobrežie valí tropická cyklóna Hamoon, ktorá nad Bangladéšom spôsobuje prudké dažde.
Tropická búrka Otis zasiahla západné pobrežie Mexika zo severovýchodného Pacifiku, zatiaľ čo hurikán Tammy smeruje na Bermudy v severozápadnom Atlantiku. Nehovoriac o ďalšom zákernom tropickom víre nazvanom Tropická depresia 21, ktorý prináša silné lejaky do Nikaraguy a Hondurasu.
Cyklóny okupujú všetky oceánske panvy okrem severozápadného Tichého oceánu a južnej časti Indického oceánu a všetky sú poháňané teplými oceánskymi vodami. Hoci sa tieto búrky v rôznych častiach sveta nazývajú rôzne a majú rôznu silu, majú podobné vlastnosti a vznikajú z rovnakých procesov.
Okrem iného aj napriek tomu, že sú búrky poháňané abnormálne teplými vodami, tak nie je veľmi nezvyčajné, že väčšina z nich vzniká v tomto ročnom období. V povodí severozápadného Atlantiku a severovýchodného Tichého oceánu, kde sa nachádzajú Tammy, Otis a Tropická depresia 21, trvá hurikánová sezóna do 30. novembra. Aj v severnej časti Indického oceánu, kde sa nachádzajú hurikány Tej a Hamoon, sa väčšina búrok formuje od mája do novembra.
V juhozápadnom Tichomorí sa sezóna tropických cyklónov oficiálne začína až 1. novembra. Lola sa nielenže sformovala v predstihu, ale jej maximálny vietor 230 kilometrov za hodinu v pondelok večer ju kvalifikoval ako najsilnejšiu búrku, aká bola kedy pozorovaná na južnej pologuli tak skoro v sezóne.
Lola
V utorok ráno východného času bola Lola stále ekvivalentom silného hurikánu. Jej vietor dosahoval rýchlosť 200 kilometrov za hodinu a nachádzala sa približne 230 kilometrov severne od hlavného mesta Port Vila na Vanuatu. Stále zasahovala veľmi husto obývané severné zoskupenie ostrovov súostrovia.
Lola našťastie slabla. Napriek neustálym búrkovým vzplanutiam sa nezdalo, že by si Lola udržala oko - alebo pokojný stred, ktorý je prítomný pri najintenzívnejších búrkach. V nasledujúcich 48 hodinách sa očakáva rýchle oslabenie a Lola by sa v čase, keď dosiahne Novú Kaledóniu, mala stať sotva tropickou búrkou.
V nedávnej práci uverejnenej v časopise Nature sa zistilo, že intenzívne tropické cyklóny na južnej pologuli vznikajú približne o dva týždne skôr ako pred rokom 1980. Odborníci tento trend plne pripisujú klimatickým zmenám spôsobeným ľudskou činnosťou, v dôsledku ktorých sa vody oceánov otepľujú a podporujú vznik hurikánov skôr. Lola, ktorá prekonala dlhoročný rekord, je teda exemplárnou búrkou.
Tej
V Indickom oceáne sa Tej v pondelok neskoro večer dostal na pevninu v severovýchodnom Jemene. V nedeľu, keď prechádzal severne od ostrova Sokotra, dosiahol maximálnu silu zodpovedajúcu hurikánu vysokej kategórie 2 alebo nízkej kategórie 3. Teraz sa nad Jemenom zbavuje všetkej vlhkosti a zároveň sa rozpadá.
V utorok o 9.00 spadlo na jemenskom letisku Al-Ghaydah takmer 40 centimetrov zrážok. Podľa Jonathana Erdmana, meteorológa spoločnosti Weather Co., je to približne osemročná hodnota zrážok, keďže Al-Ghaydah má ročný priemer sotva päť centimetrov zrážok.
Hamoon
Zriedkavý zvrat: Tej mal v Indickom oceáne spoločnosť. Hamoon sa sformoval v pondelok v Bengálskom zálive a keď sa blížil k pevnine južne od Čattogramu v Bangladéši, mal vietor kategórie 1 s rýchlosťou 135 kilometrov za hodinu.
Pri príchode búrky na pobrežie môže spadnúť až 25 centimetrov zrážok.
Otis
Pre južné pobrežie Mexika medzi Punta Maldonado a Zihuatanejo boli vyhlásené výstrahy pred tropickou búrkou Otis, ktorá v stredu v noci zosilnela na hurikán. V utorok ráno mala vietor s rýchlosťou 113 kilometrov za hodinu, čo je len o šesť kilometrov za hodinu menej ako sila hurikánu, a nachádzala sa 250 kilometrov juhovýchodne od Acapulca. Búrka sa pohybovala severozápadným smerom rýchlosťou 12 kilometrov za hodinu.
Otis sa vytvoril počas víkendu v dôsledku vetra, ktorý sa presmeroval cez takzvaný Tehauntepec Gap, teda otvor medzi dvoma pohoriami v úzkej časti Mexika, ktorý je orientovaný zo západu na východ. To umožnilo, aby sa časť vetrov stočila do víru vírivosti alebo rotácie proti smeru hodinových ručičiek.
Národné centrum pre hurikány varuje aj pred nebezpečnou búrkovou vlnou a život ohrozujúcimi prúdmi.
Je to štvrtá tropická búrka alebo hurikán, ktorý tento mesiac zasiahne západné pobrežie Mexika.
Tammy
Hurikán Tammy sa naďalej preháňa otvoreným Atlantikom severne od Portorika. Cez víkend sa Tammy prehnala najmä východne od severných Záveterných ostrovov, než v poslednej chvíli odbočila doľava a dostala sa priamo nad Barbudu.
Jej sila sa držala na úrovni hurikánu a sotva dosiahla požadovanú hranicu 119 kilometrov za hodinu. V súčasnosti sa pohybuje na severovýchod, ale bude ťahaná na západ odrezanou nížinou, čiže kapsou studeného vzduchu vo vysokej nadmorskej výške, nízkym tlakom a rotáciou oddelenou od prúdového prúdu.
Za predpokladu, že dôjde k obratu doľava, pravdepodobne cez víkend zasiahne Bermudy ako tropická alebo posttropická búrka.
Tropická depresia 21
V pondelok večer sa pri južnom pobreží Nikaraguy vytvorila tropická depresia, ktorá je často predchodcom tropickej búrky, a potom sa rýchlo presunula do vnútrozemia.
Depresia sa začala rozptyľovať, ale Národné centrum pre hurikány varovalo, že v niektorých častiach Nikaraguy a Hondurasu pravdepodobne do stredy prinesie silné zrážky, ktoré spôsobia mestské záplavy, ako aj možné zosuvy pôdy.
Autor: Matthew Cappucci