V ruskej Kazani mal populárne blogy o politike aj spoločenskom dianí, väčšinu z nich mu cenzorský úrad zablokoval alebo zrušil. Po začatí ruskej invázie na Ukrajinu si bloger a novinár ALEKSANDR UDIKOV uvedomil, že jeho život v Rusku sa skončil.
"Nemám deti, pretože by som nezniesol, ak by museli vyrastať v tomto zločineckom režime," vraví.
Pred začatím mobilizácie preto odišiel z Ruska a odvtedy žil v Turecku, Čiernej Hore aj v Bosne. Presúvať sa musí aj s manželkou pre víza každých tridsať dní. V súčasnej situácii si nevie predstaviť, že by sa do Ruska vrátil.
Dlho ste pôsobili ako novinár a bloger. Ako vyzeral váš život v Rusku pred inváziou na Ukrajinu?
Hoci pochádzam z ruskej autonómnej republiky Čuvašsko, dlho som pracoval v nezávislých médiách v Moskve, ktoré sa venovali biznisu aj politike. Potom som sa na sedem rokov presťahoval do Kazane, kde som pracoval v nezávislých novinách Večernaja Kazaň.
V Rusku bolo vždy ťažké pracovať pre médiá, ktoré by neboli závislé od oligarchov či politiky. Oproti iným mestám som však mal pocit, že v Kazani bola relatívna sloboda. Zhoršovať sa to začalo v roku 2014, po anexii Krymu.
Vedel som, že v médiách už nemôžem pracovať, a tak som rozbehol vlastný blog, ktorý sa stal jedným z najpopulárnejších regionálnych blogov, mesačne ho čítalo vyše 300-tisíc ľudí. Tiež som vtedy robil fotorecenzie hotelov a spravoval ich stránky, takže som veľa cestoval po regiónoch. Nedalo sa však nevšimnúť si, že sa blížime k veľmi temnému a desivému obdobiu.
Písali ste už vtedy na blogoch o politike?
Áno, pretože som si uvedomoval, že krajina ide zlým smerom. Rusko sa už začalo približovať k diktatúre. Nesúhlasil som s tým, a tak som začal písať. Lenže ľudia mi nerozumeli - Rusi prestali vnímať, aká je cena slobody a že za ňu treba bojovať.
Keď sa pozerám späť, uvedomujem si, že to bolo predvídateľné - vo všetkých autokraciách sa takáto situácia skôr či neskôr skončí vojnou.

Ako sa zmenila situácia po anexii Krymu?
Dovtedy som mal pocit, že aj keď ľudia mali rozdielne názory, dokázali dospieť k nejakému kompromisu. Čím bližšie sme však boli k vojne, tým menej bol možný tento dialóg.
Spoločnosť sa rozdelila na liberálnejšiu časť a na takzvaných vatnikov, stúpencov kremeľskej propagandy s imperialistickými víziami. Uvedomil som si, že s touto skupinou nemá význam diskutovať a radšej podporím tú menšiu skupinu.
Pod mojím blogom mohli ľudia slobodne diskutovať a vidieť, že veľké množstvo ľudí má rovnaké názory. Komentáre kremeľských trollov som okamžite vymazal a ich autorov zablokoval.
Na svojom blogu udikov.com ste tiež písali, že v takom Rusku nechcete vychovávať deti.