WASHINGTON. Americké jednotky a ich partneri boli za posledný týždeň v Sýrii a Iraku cieľom najmenej 13 raketových a dronových útokov zo strany skupín blízkych Iránu, povedal hovorca Pentagonu Pat Ryder.
Ľahké zranenia pri nich utrpelo 24 amerických vojakov, dodal server NBC News.
Pri útoku najmenej dvoch dronov na základňu na juhu Sýrie utrpelo 18. októbra zranenia 20 Američanov, ďalších štyroch v ten istý deň zranil útok dvoch dronov na základňu v západnom Iraku.
V prvom prípade sa jeden z dronov podarilo zostreliť. Všetci ľahko zranení sa už vrátili do služby. V druhom prípade boli zostrelené obe bezpilotné lietadlá, pričom trosky jedného z nich zničili hangár s malým lietadlom. Aj v tomto prípade už sú všetci zranení znovu v službe.
Irán útoky priamo nenariadil
Situácia v regióne sa zostrila po tom, ako Izrael začal s rozsiahlym bombardovaním palestínskeho Pásma Gazy v reakcii na krvavý útok tamojšieho militantného hnutia Hamas na južný Izrael 7. októbra. Izrael je najväčším príjemcom americkej vojenskej podpory na svete.
Pomoc dostáva aj v súčasnej vojne proti Hamasu, ktorý sa teší podpore z Teheránu. Americká vláda už v pondelok uviedla, že útoky na jej jednotky na Blízkom východe podľa jej informácií priamo nenariadila iránska vláda.
"Naše sily sú v Iraku na pozvanie irackej vlády, ktorej pomáhame pri zabezpečení dlhotrvajúcej porážky Islamského štátu, tú istú misiu plnia (americkí vojaci) tiež v Sýrii. Skupiny blízke Iránu sa snažia odviesť našu pozornosť," povedal novinárom hovorca Ryder.

Blinken: Svojich ľudí budeme brániť rýchlo a rozhodne
Zástupcovia americkej vlády a diplomacie však opakovane varujú Irán a jemu blízke organizácie, aby nezneužívali situáciu a nepodnikali vojenské operácie proti Izraelu ani americkým jednotkám na Blízkom východe.
"Spojené štáty nevyhľadávajú konflikt s Iránom. Nechceme, aby sa tento konflikt rozšíril. Ale ak Irán alebo jeho zástupné skupiny zaútočia na americký personál, buďte si istí, že svojich ľudí budeme brániť rýchlo a rozhodne," povedal americký minister zahraničia Antony Blinken na rokovaní Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku.
V rámci posilňovania svojho obranného postoja v regióne USA podľa hovorcu Bieleho domu Johna Kirbyho presunú do Perzského zálivu jednu z dvoch úderných námorných skupín s lietadlovou loďou, ktoré USA vyslali do Stredozemného mora po začiatku vojny v Izraeli.

O svojich operáciách rozhoduje Izrael
Hovorca Pentagonu Ryder tiež v utorok reagoval na správy amerických médií o tom, že USA odporúčajú Izraelu, aby odložil pozemnú inváziu do Pásma Gazy, aby USA mali čas pripraviť sa na možné útoky na americké záujmy na Blízkom východe.
"Kedy a ako Izrael vykoná svoje operácie, záleží na jeho rozhodnutí. My sa teraz snažíme pochopiť, aké sú jeho (vojenské) potreby a odovzdávame skúsenosti z bojov v zastavaných oblastiach. Súčasne sa snažíme zdôrazniť, že je dôležité obmedzovať civilné obete," povedal Ryder.
Uviedol tiež, že americký minister obrany Lloyd Austin je so svojím izraelským náprotivkom v kontakte "takmer na dennej báze".