Tokio 2. augusta (TASR) - Modernizácia vojenských kapacít v Číne, vrátane jej snáh o postavenie lode s hlbokým ponorom, si vyžaduje podrobné monitorovanie, hlavne s ohľadom na to neprekročilo potreby sebaobrany ČĽR. Píše sa to v dnes zverejnenej výročnej správe japonskej vlády.
Dokument sa objavil v čase, keď sú čínsko-japonské vzťahy poznamenané sériou nedorozumení po varovaní USA, že rýchle sa vzmáhajúca vojenská sila Číny by mohla byť pre región hrozbou.
Správa japonskej vlády sa zmieňuje aj o prieniku čínskej jadrovej ponorky do japonských výsostných vôd neďaleko ostrova Okinawa, čo sa komentuje ako príklad narastajúcej námornej aktivity Číny v blízkosti Japonska. Čína však tvrdila, že jej ponorka sa v japonských vodách pohybovala omylom. Podobné prieniky čínskych plavidiel však Japonci zaznamenali aj v uplynulých rokoch.
Japonsko je znepokojené aj úsilím Číny ťažiť plyn vo Východočínskom mori, ktoré Tokio pokladá za svoju výlučnú ekonomickú zónu.
Správy v uplynulých rokoch zdôrazňovali potrebu monitorovať úsilie Číny modernizovať svoj arzenál jadrových a raketových zbraní.
V správe sa spomína aj severokórejský program výroby jadrových a balistických zbraní. KĽDR v roku 1998 šokovala svet, keď vypálila balistickú raketu na Japonsko, ktoré sa potom v decembri 2003 rozhodlo kúpiť americký obranný systém.
Práve v Pekingu sa od minulého týždňa konajú šesťstranné rokovania o severokórejskej jadrovej kríze, ktorých účastníkom sa ani v priebehu pondelkového siedmeho dňa nepodarilo dospieť k dohode o texte spoločného vyhlásenia odrážajúceho základné princípy ďalšieho postupu.
Tri doterajšie kolá šesťstranných rozhovorov - posledné sa uskutočnilo v júni 2004 - neviedli k väčšiemu pokroku.
1 20 pel