BEJRÚT, BRATISLAVA. Izrael stále pokračuje v útokoch na Pásmo Gazy, odkiaľ naň začiatkom októbra zaútočili teroristi z hnutia Hamas. Popritom však nesmie spúšťať zrak zo svojej severnej hranice.
Tam totiž susedí s Libanonom, odkiaľ operuje militantné hnutie Hizballáh. To v posledných dňoch zvyšuje cezhraničné útoky, v dôsledku ktorých už Izrael evakuoval desiatky dedín. Odborníci sa obávajú, že situácia môže prerásť do otvoreného ozbrojeného konfliktu.

Hizballáh už v otvorenej vojne s Izraelom bol. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však varoval, že tentoraz by to bolo iné a na odstrašenie používa rovnaký jazyk ako pri odpovedi na útok Hamasu.
"Ak sa Hizballáh rozhodne zapojiť do vojny, urobí životnú chybu. Zasiahneme ho silou, akú si ani nevie predstaviť a ktorá bude preň a pre libanonský štát zničujúca," povedal počas svojej nedávnej návštevy vojakov na hraniciach s Libanonom.
Vojenskí experti upozorňujú, že Hizballáh rokmi nabral členov aj zbrane, útokom na Izrael však môže stále veľa stratiť.
V článku sa dočítate aj:
- čo je Hizballáh,
- aká je pravdepodobnosť, že začne vojna medzi Hizballáhom a Izraelom,
- čo je "os odporu" medzi Iránom, Hizballáhom a Hamasom,
- čo môže ozbrojeným konfliktom Hizballáh stratiť.
Politici aj militanti
Hnutie Hizballáh založila skupina radikálnych šiitských moslimských duchovných v roku 1982 v Libanone. Odvtedy narástlo na jedno z najvýznamnejších islamistických hnutí na Blízkom východe.
Funguje ako militantné hnutie aj ako politický subjekt. Názov Hizballáh v preklade znamená Božia strana. Kontroluje mnohé väčšinové šiitské oblasti - napríklad na juhu Libanonu, južný Bejrút či údolie Biká na východe krajiny.
Hizballáh má pod kontrolou aj viaceré televízne stanice, nemocnice či školy. Angažuje sa v obchode - legálnom aj nelegálnom -, čo mu prináša stovky miliónov eur.
Hizballáh však dlhodobo dostáva podporu od Iránu - či už ide o zbrane, alebo výcvik jeho členov. Irán ho však podporuje aj finančne, podľa americkej vlády mu ročne pošle sumu rovnajúcu sa zhruba 660 miliónom eur, píše web Deutsche Welle.
Okrem vojny v Sýrii sa Hizballáh zapojil aj do ozbrojených bojov v Iraku či v Jemene. V Iraku pravdepodobne trénovali šiitských militantov a v Jemene zas protivládnych rebelov Husíov.
Viaceré krajiny vrátane Izraela a Spojených štátov považujú Hizballáh za teroristickú organizáciu. Európska únia tak označila ozbrojené krídlo hnutia v roku 2013.