Belehrad 2. augusta (TASR) - Nový film o Radovanovi Karadžičovi predstavuje vojnového lídra bosnianskych Srbov ako chvastavého, megalomanského podvodníka a oportunistu. Dielo demýtizuje muža, z ktorého si mnohí Srbi urobili idol ako obhajcu ich viery a národa.
Dokument Život a skutky Radovana Karadžiča, ktorý v pondelok neskoro v noci odvysielala súkromná srbská televízia TV B92, využíva zábery z čias bosnianskej vojny (1992-95) a pôvodné rozhovory pre médiá s cieľom ilustrovať jeho cestu od chudobného ctižiadostivého poeta k lídrovi povstaleckej bosnianskej Srbskej republiky.
Haagsky tribunál OSN Karadžiča (60) obžaloval z genocídy v súvislosti so srebrenickou masakrou ôsmich tisícok Moslimov a 43-mesačným obliehaním Sarajeva, ktoré si vyžiadalo asi 10.000 mŕtvych. Tribunál ho obžaloval v roku 1995, Karadžič sa do roku 1997 držal v ústraní a potom zmizol. Podľa predpokladov sa ukrýva v srbskej časti Bosny, prípadne v Čiernej Hore, kde mu poskytujú útočisko stúpenci tvrdej línie.
Karadžič, narodený v chudobných pomeroch v horách Čiernej Hory, vyštudoval psychiatriu, oženil sa a žil v Sarajeve, jedného z najviac multikultúrnych miest bývalej Juhoslávie. Okrem lekárskej praxe písal poéziu a pohyboval sa v literárnych kruhoch.
Sarajevskí intelektuáli ho však nikdy neprijali medzi seba, keďže ho podozrievali, že pracuje pre tajnú políciu, jeho spisbu považovali za priemernú a robili si posmech z jeho sebazveličovania.
"Hovorieval nám: ďSom jeden z dvoch najlepších psychiatrov v Bosneď," zaspomínal v dokumente spisovateľ Marko Vesovič.
"Nehovoril s nami o svojej poézii, lebo by sme mu povedali: ďDrž hubu, si na smiechď. Ale on psychiatrom hovoril, že je jeden z troch najlepších srbských básnikov, nielen v Bosne, ale v celej srbskej literatúre."
Vysoký muž s jemným vystupovaním a tradičnou ofinou bol striedavo obchodníkom, majiteľom slepačej farmy, psychiatrom futbalových tímov, environmentalistom a malým kriminálnikom odsúdeným za podvod.
Keď sa Juhoslávia koncom 80. rokov začala po smrti Tita rozpadať, pridal sa k stúpencom myšlienky Veľkého Srbska. Ako voľba srbského lídra Slobodana Miloševiča, aby viedol bosniansku novú Srbskú demokratickú stranu (SDS), nahlas hovoril o ohrození srbstva zo strany bosnianskych moslimov, jeho bývalých priateľov a susedov.
"Márne hovoríme, že konflikt medzi kresťanstvom a islamom sme si nevymysleli. Tento konfliktu tu trval 500 rokov," povedal pred svojimi stúpencami. "Sme obkľúčení nepriateľmi."
Film produkovala SENSE, nezávislá agentúra, ktorá sa špecializuje na pokrývanie procesov pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Dokument odvysielali pár dní po tom, čo Karadžičova manželka Ljiljana muža prostredníctvom televízie vyzvala, aby sa vzdal. Apel vyvolal vlnu špekulácií, že by sa čoskoro mohol vzdať.
SENSE tiež vyrobil film o veliteľovi bosnianskosrbských jednotiek, generálovi Ratkovi Mladičovi, ktorého ICTY obžaloval spoločne s Mladičom a ktorý sa tiež ukrýva.
V júli odvysielaný dokument Mladiča predstavuje ako priemerného veliteľa, ktorý sa stal nemilosrdným a posadnutý sám sebou, nie hrdinom, za ktorého ho mnohí Srbi stále považujú.
Zamestnanci kliniky, kde Karadžič pracoval, ho opisujú ako netrpezlivého a nedbanlivého doktora. Raz ušiel od agresívneho pacienta a zamkol sa v kancelárii, pričom vyriešenie situácie nechal zdravotnú sestru.
"Radovan nedosiahol nad priemer," povedal Ismet Čerič, jeho bývalý šéf na klinike.
Všetci známi Karadžiča opisujú ako nadaného demagóga s veľkou schopnosťou klamať samého seba, ktorý si hovel v rôznych rolách - od intelektuála po politika a vojenského lídra.