TEL AVIV, BRATISLAVA. Už čoskoro uvidíte Pásmo Gazy zvnútra, povedal vo štvrtok izraelský minister obrany Joav Galant vojakom, ktorí sú na hranici s palestínskou enklávou zhromaždení už dva týždne.
“Príkaz príde,” dodal, čo podľa mnohých vojenských expertov svedčí o tom, že pozemná invázia do Pásma Gazy je len otázkou času.
Zároveň však poukazujú na nástrahy, ktoré boje v husto obývaných mestách znamenajú pre vojakov, no najmä pre tamojšie civilné obyvateľstvo. O hrozbách vie aj izraelská armáda, ktorá sa na takýto typ vojny pripravuje už roky - v umelo vybudovanom meste.
V článku sa dočítate aj:
- kedy a prečo “mesto” vybudovali,
- ako sa tam vojaci pripravujú na boj,
- prečo sa ani rokmi tréningu nedá pripraviť na boje v meste,
- prečo experti pozemnú inváziu do Pásma Gazy prirovnávajú k bitkám o Mariupoľ či Mosul.
Mini Gaza
“Mesto”, ktoré na mape neexistuje, je súčasťou vojenskej základne, nachádzajúcej sa neďaleko kibucu Ceelim v púšti Negev na juhu Izraela. Od Pásma Gazy je vzdialené asi hodiny cesty autom. Známe je aj pod prezývkou Baladia, čo po arabsky znamená mesto, alebo “Mini Gaza”.
Cvičisko, ktoré stálo zhruba 42 miliónov eur, vybudovali v roku 2005 s pomocou Spojených štátov. Vytvorili ho po Druhej intifáde - povstaní Palestínčanov proti Izraelu - aby sa izraelskí vojaci prispôsobili meniacej sa podobe bojov v mestách (po anglicky urban warfare).
Na zhruba devätnástich kilometroch štvorcových postavili približne 600 budov vrátane bytov, škôl či mešít. Na navodenie autentického pocitu z ich minaretov pravidelne počuť zvolávanie k modlitbe.