LONDÝN. Až 100-tisíc demonštrantov vyšlo v sobotu do ulíc Londýna na podporu Palestínčanov. Podľa spravodajského serveru BBC News to oznámila metropolitná polícia. Organizátori protestu vyzvali na okamžité zastavenie bombardovania Pásma Gazy, ktoré Izrael začal v odvete za krvavý útok palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na izraelské územie zo 7. októbra. Demonštranti tiež žiadali koniec izraelskej blokády Gazy.
Protestné akcie sa v sobotu konali aj v Írsku, Francúzsku, Nemecku či Taliansku.
Tisíce podporili Palestínčanov
Podľa BBC sa účastníci londýnskej demonštrácie zhromaždili pri oblúku Marble Arch blízko Hyde Parku a následne sa vydali do vládnej štvrte Whitehall. Polícia odhadla, že do sprievodu prepletajúceho sa ulicami londýnskeho centra sa zapojilo až 100-tisíc ľudí.
Demonštranti mávali palestínskymi vlajkami a držali transparenty s nápismi "Slobodu Palestíne". Vzduch okolo luxusných hotelov v ulici Park Lane v jednej chvíli zhustol dymom z červených a zelených svetlíc.
Britské úrady vyzvali demonštrantov, aby si boli vedomí bolesti a strachu, ktoré cítia príslušníci židovskej komunity.
Londýnska metropolitná polícia uviedla, že tento mesiac zaznamenala 13-násobný nárast antisemitských deliktov v porovnaní s októbrom minulého roka. Počet zločinov namierených proti moslimom sa viac ako zdvojnásobil, napísala agentúra AP.
Na protivojnových demonštráciách sa vyskytli miestami výtržnosti a prípady nenávistných prejavov, protesty ale boli prevažne pokojné.
Protesty sa konali aj v ďalších mestách
V írskej metropole Dubline sa v sobotu do sprievodu podľa stanice RTE zapojili aktivistické skupiny, politické strany i jednotlivci, vrátane členov palestínskej komunity, ktorí žiadali ukončenie operácií izraelskej armády proti Gaze.
Vo Francúzsku sa v sobotu konali propalestínske demonštrácie napríklad v mestách Rennes, Montpellier, Dijon či Lyon, kde tisíce ľudí na centrálnom námestí volali "Všetci sme Palestínčania".
V druhom najväčšom francúzskom meste Marseille sa niektorí demonštranti vydali s palestínskymi vlajkami do ulíc, hoci miestna polícia protest zakázala. V Paríži je demonštrácia na podporu Palestíny plánovaná na nedeľu a políciou bola povolená.
V nemeckom meste Düsseldorf sa na demonštrácii zhromaždilo takmer 7000 ľudí, ktorí vyzývali na "ukončenie násilia a agresie v Gaze", uviedla podľa agentúry DPA nemecká polícia.
V Berlíne polícia demonštráciu chystanú na nedeľu nepovolila, napísala agentúra DPA. V posledných týždňoch nemecká metropola zakázala viacero podobných akcií s poukazom na riziko násilia a antisemitských prejavov nenávisti.
Niektorí propalestínski demonštranti ale nariadenie neuposlúchli, čo vyústilo do zrážok s políciou. Proizraelskú demonštráciu, na ktorej sú v centre Berlína očakávané tisíce ľudí, naopak úrady na nedeľu odsúhlasili.
Na Cypre nastražili bombu
Stovky ľudí v sobotu podporili Palestínu tiež v talianskej metropole Rím. Demonštranti držali transparenty s nápisom "Palestína, Rím je s tebou" a "Nebude mier, kým nedostaneme slobodu".
"Izrael pácha vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti a medzinárodné spoločenstvo nikdy nezasiahne," vyhlásila Maya Issaová, predsedníčka Hnutia palestínskych študentov v Taliansku, ktoré protestnú akciu usporiadalo.
Cyperská polícia dnes zadržala štyroch mužov pochádzajúcich zo Sýrie, ktorých podozrieva z toho, že nastražili malú nálož pri izraelskom veľvyslanectve, uviedli agentúry s odvolaním sa na policajný zdroj.
Nálož vybuchla zhruba 30 metrov od veľvyslanectva v noci na sobotu a spôsobila len menšie škody. Polícia tvrdí, že muža vo veku 17 až 21 rokov zadržala neďaleko miesta výbuchu a jeden z nich mal v aute dva nože a kladivo.
Cyprus, ktorý je obľúbenou destináciou pre izraelských turistov, v posledných týždňoch zaviedol kvôli konfliktu v Izraeli a Pásme Gazy prísnejšie bezpečnostné opatrenia.